1993. Pierwsze UFC przełomem w sportach walki

MMA (Mixed Martial Arts) to stosunkowo młody ale najprężniej obecnie rozwijający się sport walki na świecie. Swój początek miał w USA w 1993 roku. Wtedy to Rorion Gracie zorganizował w Denver, Colorado galę UFC (Ultimate Fighting Championship). Był to przełom w sportach walki ponieważ po raz pierwszy na tak wielką skalę ktoś zorganizował widowisko w którym zawodnicy różnych stylów walki zmierzyli się w 8-osobowym turnieju, w którym zasady były ujednolicone dla wszystkich niezależnie od stylu jaki reprezentował.

Reklama

Dozwolone było prowadzenie walki zarówno w stójce jak i w parterze. Zasady były ograniczone do absolutnego minimum. Można było używać łokci i kolan (również w parterze), stosować dźwignie na stawy, duszenia, rzuty i obalenia. Nie można było uderzać poniżej pasa, atakować oczu i gardła. W walce zastosowano specjalne rękawice do mma charakteryzujące się małym rozmiarem. Pozwalały one nie tylko na uderzanie ale także na łapanie przeciwnika i stosowanie chwytów. Walki odbywały się w ośmiobocznej klatce tzw. octagonie.

Turniej dość niespodziewanie wygrał Royce Gracie – zawodnik reprezentujący brazylijskie jiu jitsu, posiadający czarny pas w tej dyscyplinie. Royce Gracie przez cały turniej (3 walki) nie zadał ani jednego ciosu. Wszystkie walki kończył przez poddanie przeciwnika stosując dźwignie lub duszenie. Spowodował tym wyczynem niemałe poruszenie w świecie sztuk walki udowadniając wyższość sportów chwytanych nad uderzanymi w realnej walce z minimalną ilością zasad. Zawodnicy stójkowi tocząc walkę z Roycem Gracie nie wiedzieli jak się bronić w parterze i ponieśli sromotne klęski.
Dzisiaj MMA jest coraz bardziej popularną dyscypliną na świecie przeganiając już boks a UFC stało się najbardziej prestiżową organizacją na świecie choć był moment, że organizacja stanęła na skraju bankructwa. Z pomocą przyszli wtedy właściciele sieci kasyn bracia Frank i Lorenzo Fertitta, którzy za namową ich wieloletniego przyjaciela Dana White’a zainwestowali w upadającą organizację. Przełomem w promocji marki okazał się reality show „The Ultimate Fighter” puszczany w ogólnodostępnej amerykańskiej telewizji Spike TV. Założenie programu było proste – 16 zawodników MMA zamieszkało w domu w którym trenowali i co tydzień jeden z nich po walce w octagonie odpadał. Zwycięzca oraz najlepiej prezentujący się zawodnicy podpisywali kontrakt na występy w UFC. Program okazał się marketingowym strzałem w dziesiątkę i dał organizacji niebywałą popularność nie tylko wśród zagorzałych fanów sztuk walki ale przede wszystkim trafił do masowego odbiorcy. Dzisiaj UFC notuje coraz większe zyski z gali na galę a największe gwiazdy organizacji mogą liczyć na gaże liczone w milionach dolarów.Dawno także minęły  już czasy gdy triumfy w MMA święcili zawodnicy wyłącznie parterowi lub stójkowi. W dzisiejszym MMA trzeba być kompletnym wojownikiem operującym wachlarzem technik z różnych sportów walki takich jak: brazylijskie jiu jitsu, muay thai, zapasy, boks.

Stopka autorska: rękawice do mma – http://mmaniak.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz