5 kreatywnych sposobów na żarówki ledowe

Żarówki LEDŻarówki ledowe mogą być stosowane w najróżniejszych miejscach. Oto krótki przegląd kreatywnych sposobów na ich wykorzystanie.

To rozwiązanie, które wymaga większych nakładów na początku, później jednak spłaca się dzięki niższym kosztom eksploatacji. Żarówki ledowe ciągle jeszcze są nowością, warto więc przyjrzeć się temu, jak są kreatywnie wykorzystywane na całym świecie.

Nabana no Sato: żarówki ledowe po japońsku

Japończycy znani są z tego, że wszystkie nowinki techniczne przyjmują tak szybko, jak to możliwe. Także żarówki ledowe starają się wykorzystywać w sposób pomysłowy i kreatywny. W tym roku ogrody botaniczne Nabana no Sato zamienią się więc w bajkowy świat rozświetlany właśnie nowoczesnymi żarówkami.

W materiałach promocyjnych całość nazywana jest najlepszym świetlnym show w kraju. Być może to prawda – każda, malutka żarówka LED umieszczona jest na długim drucie, imitując kwiaty i inne rośliny.

Eindhoven: europejska stolica żarówek

Każdego roku w holenderskim Eindhoven odbywa się Glow Festival. To wydarzenie, które zamienia miasto w miejsce pełne świateł i sztuki. W tym roku w mieście pojawi się min. ogromna, licząca 25 m wysokości kopuła zbudowana z 30 tys. świateł LED.

To, że właśnie w Eindhoven żarówki ledowe wykorzystywane są tak kreatywnie, nie jest przypadkiem. W tym właśnie miejscu swoją siedzibę ma koncern Philips, światowy lider w produkcji oświetlenia. Festiwal świateł odbywa się tam od lat trzydziestych.

Oconomowoc: przemysł na żarówkach ledowych

Miejscowość leży w dalekim stanie Wisconsin w USA. To fabryka sprzętu dla wartowników. Od roku 2008 cała oświetlana jest jedynie żarówkami LED. W ten sposób firma oszczędza na energii, ale także na wymianie oświetlenia. Żarówki ledowe, które zostały tam zamontowane mają wytrzymać kolejnych dwadzieścia lat.

Sama inwestycja nie była mała. Kosztowała trzy razy więcej niż zwykła, jednak ma się zwrócić w ciągu dwóch lat. Podobnych inwestycji dokonało jeszcze wiele firm na całym świecie.

Turki: choinka na święta

Wie to niemal każde dziecko: żeby choinka dobrze wyglądała, trzeba ją ozdobić lampkami. Kiedy jednak trzeba oświetlić drzewko przed centralną katedrą w mieście Turku w Finlandii, cała rzecz zyskuje nowego wymiaru. Dlaczego? Po pierwsze, ze względu na koszty, po drugie ze względu na wyzwanie artystyczne. Od 2009 roku władze tego miasta wykorzystują żarówki ledowe.

W sumie żarówek jest 710, każda pobiera 2W energii. Inwestycja już się spłaciła. Przez czterdzieści osiem dni mieszkańcy Turku będą mogli cieszyć się niedrogim, ale pomysłowym oświetleniem świątecznej choinki.

Aveiro: autostrada ledowa

Z drogami jest zupełnie inaczej niż z drzewkami świątecznymi: muszą być oświetlone przez cały czas, niezależnie od sezonu. Portugalczycy, którzy przed kryzysem budowali sporo autostrad, postanowili poszukać oszczędności właśnie w tym obszarze. Kiedy w 2009 roku otwierano autostradę do Aveiro, zdecydowano się na jej oświetlenie żarówkami LED.

W tamtym czasie było to pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Europie. I znowu – początkowe, wyższe koszty szybko się zwróciły, dzięki oszczędności energii i większej wytrzymałości żarówek.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz