ABC dobrego wyboru projektu

projekt domuDobrze wybrany projekt powinien być w pierwszej kolejności dostosowany do stylu życia, jaki prowadzimy lub będziemy prowadzić. W drugiej kolejności brać pod uwagę należy posiadany budżet – zarówno na zakup projektu, budowę domu jak i jego późniejsze utrzymanie. Oszczędzić można już na samym początku – różne biura projektowe oferują różne ceny za ten zakres i jakość prac. Biura projektowe prześcigają się z ofertą,  ale czasem wystarczy tylko dłużej poszukać, a na pewno znajdziemy takie biuro  projektów, które będzie odpowiadało nam również cenowo.

Reklama

Podobnie rzecz się ma co do wykonawców. Czasem lepiej wziąć mniejszą firmę, która tak samo dobrze zbuduje dom, jak firma duża, ale zapłacimy mniej, bo nie będziemy płacić za markę. Poza tym trzeba brać pod uwagę same walory, możliwości i ograniczenia działki, na której będzie dom. Dobre biuro projektów na pewno doradzi nam i w tym zakresie wskazując na wady, zalety i możliwości. A także dopilnuje, czy dany projekt ma szansę powodzenia w danych warunkach, czy tez nie i trzeba coś w nim zmienić.

Wybór projektu należy zacząć od określenia, jakie mamy wymagania, czego potrzebujemy, czego nie chcemy mieć, a co będzie potrzebne za kilka lat – dom buduje się w końcu na lata. Ile sypialni jest potrzebnych, ile łazienek, jaki garaż – duży/mały? Czy wolimy dom z piętrem, czy nie. A może piwnica? Co z ogrodem, tarasem? Jakie materiały lubimy – kamień, drewno? Czy są dzieci, będą, a może są już dorosłe i potrzebny jest raczej mniejszy dom? Warto też zastanowić się, czy dom ma służyć do pracy, czy nie. Jeżeli tak, to warto pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu – gabinecie, w którym spokojnie będzie można pracować. Jeśli nie mamy konkretnej wizji domu to dobrym pomysłem jest obejrzenie wielu gotowych projektów, a nawet gotowych domów – dzięki temu na pewno znajdziemy inspirację.

Stopka autorska: biuro  projektów – http://www.wk-architekci.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz