Droga do sukcesu brytyjskiej wokalistki Adele

AdeleAdele urodziła się 5 maja 1988 roku w Londynie. Wychowywana była przez samotną matkę. Już w wieku czterech lat ujawnił się jej telnet muzyczny. Zaczęła więc uczęszczać na lekcje śpiewu. Jej ulubioną grupą muzyczną była w tym okresie „Space Girls„. Znała na pamięć wszystkie ich piosenki, a także przebierała się za członkinie tego bandu w trakcie zabaw z rówieśnikami. Adele twierdzi, że to „Space Girls” uczyniły ją tym kim obecnie jest. Po osiągnięciu 11 roku życia zafascynowała się R&B i zaczęła słuchać twórczości grupy Destiny’s Child i wokalistki Mary J Blige. Podchwyciła także klimaty soulowe po wizycie w znanym klubie HMV na Oxford Street.

Reklama

Do ukończenia 18 lat w maju 2006 roku, Adele uczęszczała do muzycznej szkoły The BRIT School. Należy w tym miejscu wspomnieć, że chodziłą do jednej klasy z Jessie J i Leoną Lewis. Obie zostały również znanymi piosenkarkami. Adele mówi o swojej szkole, że było to miejsce w której pielęgnowano jej talent. W trakcie uczęszczania do niej nagrała w ramach projektu uczniowskiego 3 piosenki na demo, które później zamieściła na serwisie Myspace. Stały się tam bardzo popularne i zwróciły uwagę łowców talentów z wytwórni XL Recordings. Zaaranżowali oni spotkanie Adele z managerem Jonathanem Dickinsem. W wyniku spotkania osiemnastolatka podpisała kontakt z wielką wytwórnią muzyczną we wrześniu 2006 roku.

Rok później ukazał się pierwszy singiel wokalistki – „Hometown Glory„. Piosenkarka dzięki temu utworowi została szybko zauważona przez media i szybko osiągnęła swój pierwszy sukces, którym było zajęcie pierwszego miejsca w plebiscycie BRIT Awards Critics’ Choice. Jednocześnie Adele została uznana w dorocznym głosowaniu BBC za najlepiej zapowiadającą się gwiazdę. Na początku 2008 roku nagrała swój drugi singiel – „Chasing Pavements„, a dwa tygodnie później miała miejsce premiera jej debiutanckiej płyty o skromnym tytule „19„. „Chasing Pavements” wbił się na drugie miejsce notowania UK Chart i zdołał się utrzymać na nim przez czternaście tygodni, co jest niebywałym sukcesem.

W marcu roku 2008 Adele zdecydowała się wyruszyć na podbój Ameryki północnej i w związku z tym przy porozumieniu z Xl Recordings i Columbia Records zaplanowała krótką trasę koncertową. Niestety nie udało jej się przebić wtedy do świadomości mieszkańców tego rejonu świata. Mimo to w październiku została zaproszona do udziału w amerykańskim programie SNL. Szczęśliwie złożyło się, że w tym samym odcinku miała się pojawić Sarah Palin (ówczesna kandydatka na wiceprezydenta USA) i przyciągnęło to przed telewizory 17 milionów osób. Piosenkarka zaśpiewała podczas programu znane w Europie przeboje „Cold Shoulder” i „Chasing Pavements„. Następnego dnia płyta „19” była najlepiej sprzedającym się krążkiem na iTunes i zajęła piąte miejsce wśród bestselerów sprzedaży na Amazonie. Kilka tygodni później rozpoczęła się kolejna trasa koncertowa po Stanach.

Na 51 rozdaniu prestiżowych nagród Grammy w 2009 Adele udało się zwyciężyć w kategoriach: Najlepsza Nowa Artystka i Najlepsza Żeńska Wokalistka. W marcu tego samego roku ruszyła w trzecią już trasę koncertową po po Stanach zjednoczonych odwiedzając tym razem aż 15 wielkich miast. Jej występy przyciągnęły setki tysięcy fanów. Pojawiła się także jako najważniejsza gwiazda nas odbywającym się w Los Angeles Hollywood Bowl.

Drugi album Adele zatytułowany „21” pojawił się 24 stycznia roku 2010. Krytycy muzyczni utwory na nim zawarte określili mianem połączenia nowoczesnych i klasycznych wpływów muzyki tradycyjnej z dodatkiem country. Singlem promującym album był wyśmienity i cieszący się ogromnym powodzeniem „Rolling in the Deep„. Zajął pierwsze miejsca list przebojów w wielu krajach europejskich i w USA. Cała płyta zdołała utrzymać się niemal 9 tygodni na szczycie prestiżowej listy Billboard Hot 200 i sprzedała się w ilości niemal 2,5 miliona kopii. Adele w tej chwili świętuje sukces, ale już niedługo wyrusza w trasę koncertową po Europie i Ameryce. Wszystkie bilety na występ zostały wyprzedane do ostatniego.

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.4/10 (liczba ocen: 116)


komentarzy 7

 1. avatar

  ?? SPACE GIRLS ?? Nie znam 😛

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +7 (from 13 votes)
 2. avatar

  Spice Girls jak już :O

  VN:F [1.9.18_1163]
  Rating: -1 (from 5 votes)
 3. avatar

  dzięki :***
  przydało mi się bardzo na muzykę o moim ulubionym wykonawcy :d
  :*

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 4. avatar

  Świetna wokalistka, nie znałem jej ścieżki do kariery.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. avatar

  Z takim głosem to dopiero początek kariery:)

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. avatar
  I ♥ Adele !!!! Odpowiedz 26/12/2011 o 10:32

  I ♥ youuu ! wole bardziej jej piosenki niż tamtych ” Spice Girl, Destiny`S Chils ” o.O

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. avatar

  gdyby jeszcze dało się skopiować ten tekst to bym cię ♥, a tak to muszę albo to wszystko przepisać w Wordzie aby móc to wydrukować do plakatu albo szukać drugiego tak dobrego tekstu 🙁 :/

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: +1 (from 3 votes)

Dodaj komentarz