Adwokat czy notariusz – do kogo powinniśmy się zgłosić z naszym problemem?

Pomoc prawna świadczona jest przez różnych urzędników. Z innymi sprawami zwracać będziemy się do adwokata, inne usługi świadczy notariusz czy prokurator. Warto zatem wiedzieć, czym zajmują się poszczególne osoby w świecie prawa.

Reklama

Gdybyśmy poprosili pierwszą napotkaną osobę o wymienienie urzędników prawnych, zapewne rozpoczęłaby od adwokata. Najogólniej przyjmując zajmuje się on szeroko pojętym zastępstwem prawnym, czyli reprezentacją klienta przed wymiarem sprawiedliwości. Adwokat zajmie się naszym problemem z zakresu prawa gospodarczego, rodzinnego, cywilnego czy karnego. Pomoże w dochodzeniu odszkodowań, zadba o korzystny dla nas podział majątku przy rozwodzie, wywalczy sprawiedliwe rozdzielenie praw i obowiązków rodzicielskich, czy w skrajnych przypadkach zajmie się obroną w przypadku oskarżeń z dziedziny prawa karnego.

Podobny zakres usług świadczy radca prawny, z tym że nie jest on upoważniony do występowania jako przedstawiciel w sprawach karnych oraz postępowaniach, które mają charakter skarbowy. Do 2007 roku nie mógł również reprezentować klientów w sprawach rodzinnych.

Bezpośrednio z prawem karnym związana jest funkcja prokuratora. Do jego obowiązków należny ściganie przestępstw, a w procesach karnych sprawuje funkcje tak zwanego oskarżyciela z urzędu.

Z pośród urzędników prawnych najczęściej odwiedzanym jest notariusz. Główny zakres jego usług stanowi sporządzanie i spisywanie dokumentów prawnych. Najczęściej do notariusza udają się osoby, którym do dokonania transakcji – np. sprzedaży – potrzebny jest akt notarialny poświadczający własność gruntu czy nieruchomości. Porada notarialna potrzebna jest również w sytuacjach, gdy spisujemy umowę dotyczącą spółki czy chociażby kupna mieszkania – tylko sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego sprawia, że posiada ona moc prawną i zabezpiecza interesy każdej z podpisujących ją stron. O wizycie u notariusza warto również pomyśleć w przypadku spisywania testamentu. Jest to co prawda jedna z kilku opcji sporządzenia ostatniej woli, ale zdecydowanie najpewniejsza i gwarantująca nam, że testament nie zostanie podważony, a jego wypełnienie odbędzie się zgodnie z naszą wolą.

Zawodem związanym niejako z kwestiami prawnymi jest funkcja rzecznika patentowego. Osoba spełniającą tę funkcję nie musi mieć wykształcenia prawniczego, może mieć wykształcenie techniczne. Pomaga podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym w sprawach dotyczących własności – głównie w kwestii nadawania patentów.

 

 

 

Stopka autorska: Adwokat – http://www.grudniewicz-gzela.pl/zakres-uslug.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz