Jak działa agregat prądotwórczy z układem SZR?

agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy ma dawać gwarancję, że w wyniku braku zasilania lub nieodpowiedniego działania głównej sieci energetycznej zawsze możemy liczyć na dodatkowe źródło energii. Ciągłość zasilania zapewnić jednak może tylko agregat wyposażony w układ samoczynnego załączania rezerwy (SZR). Reaguje on bowiem samoczynnie na każdą przerwę w dostawie energii elektrycznej przełączając w razie potrzeby zasilanie na awaryjne.

Układ SZR w agregatach prądotwórczych ma jednak nie tylko reagować w sytuacji zaniku zasilania, ale także przełączać zasilanie z awaryjnego na główne w sytuacji, gdy parametry sieci zawodowej znów powrócą do normy. Został on przy tym tak zaprogramowany, aby nie powodował ciągłego załączania i wyłączania się agregatu, w sytuacjach, gdy przerwy w dostawie napięcia następują co chwilę. Po przełączeniu zasilania na awaryjne układ SZR bada bowiem parametry sieci zawodowej i jeśli te okazują się być w normie, powtórnie przełącza zasilanie na sieć zawodową. W chwili przełączenia zasilania nie następuje jednak natychmiastowe wyłączenie agregatu prądotwórczego. Pracuje on jeszcze przez kilka sekund czekając, czy znów nie zostanie wyłączona sieć zawodowa.

Reklama

Choć wszystkie te czynności wykonywane są bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka to jednak, aby agregaty prądotwórcze z układem SZR spełniały swoją rolę muszą zostać odpowiednio zaprogramowane i wyposażone. Niezbędnym elementem ich wyposażenia powinna być m.in. ładowarka akumulatorów podtrzymująca odpowiednie napięcie na bateriach oraz grzałka bloku silnika zapewniająca uruchomienie się agregatu nawet w czasie niekorzystnych warunków pogodowych.

Stopka autorska: Agregat prądotwórczyhttp://www.agregaty-finco.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.3/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz