Akustyczna izolacja stropów

Nie możemy zapominać o właściwej izolacji stropów. Bez tego każdy dźwięk będzie przenoszony z jednego pomieszczenia do drugiego – z górnych kondygnacji do dolnych. Szczególnie uciążliwe mogą być odgłosy stukania obcasów, zabaw dzieci, a także głośniej grającego telewizora. Potrzeba izolacji akustycznej stropów jest tym większa, jeśli na wyższym piętrze mieści się pokój nastolatka czy też dziecka, a na niższym – gabinet, w którym pracujemy, nasza własna sypialnia czy też pokój wypoczynkowy.

Reklama

stropyHałasy mogą przeszkadzać więc nie tylko w przypadku budownictwa wielorodzinnego – mieszka w bloku, ale również domów jednorodzinnych. Żaden z dostępnych na rynku materiałów nie zapewni nam właściwej ochrony przed decybelami, musimy więc wprowadzać w życie dodatkowe rozwiązania. Pewną barierę dla hałasów stanowić mogą ciężkie żelbetowe płyty monolityczne, jednak nigdy nie oddzielimy akustycznie poszczególnych pomieszczeń. Dźwięki będą dobrze słyszalne w przypadku stropów gęstożebrowych i niestety idealnie poprzez stropy drewniane. Istnieje kilka sposobów, aby przeszkodzić swobodnemu przenikaniu hałasu.

Jednym z nich będzie zbudowanie podłogi pływającej, która składa się m.in. z warstwy wełny mineralnej lub styropianu, charakteryzujących się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjności akustycznej. Wełna lub styropian muszą zostać dociśnięte przez wylewkę betonową lub płytę gipsowo-kartonową. Innym wyjściem będzie zbudowanie podwieszanego sufitu, w której skład wejdą te same materiały izolacyjne – wełna lub styropian. Pamiętajmy jednak, że zdecydowanie się na sufit podwieszany już w trakcie zamieszkiwania budynku sprawi, że wysokość pomieszczeń zdecydowanie się zmniejszy, co może wpłynąć na jakość użytkowania.

Stopka autorska: materiały izolacyjne – http://www.budoskop.pl/firmy/wiz,19,izolacje-termiczne-i-akustyczne.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz