Akwaria – zakładanie i pielęgnacja

Zakładanie akwarium nie jest wbrew pozoru rzeczą łatwą. W sytuacji gdy mamy już zakupiony zbiornik i szafkę zaczyna się proces aranżacji.

Reklama

akwariumW pierwszej kolejności powinniśmy wysypać żwir lub piasek na dno zbiornika. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalistyczne podłoża, które zapewniają roślinom wodnym wszystkie niezbędne pierwiastki oraz składniki odżywcze. Niezależnie czy mamy specjalistyczny podkład czy zwykły żwir warstwa podłoża powinna wynosić od 5 do 10 cm. Należy zwrócić uwagę, aby warstwa przy tylnej ścianie była nieco większa niż z przodu. Uzyskany w ten sposób lekki spadek pomoże nam w zachowaniu porządku w akwarium, gdyż nieczystości będą zbierać się z przodu gdzie łatwiej je wyłowić, a rośliny które powinny być na ostatnim planie będą miały możliwość lepiej się zakorzenić.

W momencie, gdy już mamy wysypane podłoże można umieścić korzenie lub kamienie. Tego typu ozdoby sprawiają, że akwaria bardziej przypominają naturalne środowisko ryb. Przed sadzeniem roślin dobrze jest wlać trochę wody do zbiornika. W tym celu na dnie układamy na przykład płaski talerz i na jego środek wlewamy wodę. W ten sposób strumień wody nie wyżłobi dziury w podłożu, które przed chwilą tak pieczołowicie wysypaliśmy.

Sadząc rośliny należy wziąć pod uwagę ich rozmiar gdy urosną. Przy tylnej ścianie oraz po bokach powinno sadzić się rośliny, które szybko rosną i są wysokie. W ten sposób po jakimś czasie uzyskamy zieloną ścianę, która będzie stanowić piękne tło dla ryb. Na środku można posadzić rośliny niższe i o rozłożystych liściach. Najlepiej wybrać gatunki, które mogą rosnąć pojedynczo lub tworzą niewielkie zwarte kępki. Z przodu akwarium można posadzić rośliny niskopienne, które z czasem przy odpowiednich warunkach utworzą na dnie akwarium swoisty trawnik. Zarówno na dnie jak i na ewentualnych ozdobach można posadzić epifity, na przykład mech jawajski. Co prawda rośliny te rosną bardzo powoli, ale gdy porosną cały korzeń lub część dna zbiornika cieszą oko soczystą zielenią.

Rośliny spełniają w akwarium nie tylko rolę dekoracyjną. Należy pamiętać, że w ciągu dnia natleniają wodę, oraz pobierają z wody szkodliwe dla ryb związki azotu i fosforu. Dla bardzo wielu gatunków ryb, rośliny są miejscem składania ikry, oraz stanowią świetną kryjówkę dla narybku.

W kolejnym artykule postaram się opisać dalsze kroki, które każdy akwarysta powinien przejść przy zakładaniu zbiornika. W tej chwili mogę tylko zdradzić, że od momentu posadzenia roślinek do czasu gdy wybierzemy się do sklepu zoologicznego po wymarzone rybki musi przepłynąć jeszcze trochę wody w filtrze akwariowym.

Stopka autorska: akwaria – http://www.akwarystyka.sklep.pl/Akwaria__25_29

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz