Czym mogą być wyłożone alejki w ogrodzie?

Możliwości jest wiele, rzecz w tym, żeby wybrać taką, która sprawi, że alejki w ogrodzie będą źródłem przyjemności, a nie wiecznego utrapienia.

Reklama

Wysypane żwirem rzecznym

alejka w ogrodzie

To jeden z najlepszych sposobów na alejki w ogrodzie. Dlaczego? Bo żwir rzeczny jest stabilny, pozwala więc na utrzymanie alejek w odpowiednim porządku. Ponadto dość dobrze przepuszcza wodę, co sprawia, że ta, po deszczu, szybko wsiąka w podłoże. Dzięki temu z kolei brud nie zostaje wniesiony do domu. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby alejki w ogrodzie wyłożone żwirkiem obłożyć krawężnikami. Te mogą być wykonane z drewna lub innego materiału.

Wysypane korą

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że taka opcja jest także dość atrakcyjne. Drugi rzut jednak pokazuje, że ładnie wyglądające alejki w ogrodzie wysypane korą drzewną mogą być prawdziwym utrapieniem. Dlaczego? Bo po deszczu kora nasiąka, staje się wilgotna i zmienia się w niewielkie bagienko. Co więcej, bagienko to przylepia się także do butów i przenosi do domu. Innymi słowy takie alejki w ogrodzie to rzecz dla tych, którzy mieszkają w strefie bez opadów albo dla perwersyjnych miłośników sprzątania.

Wyłożone brukiem

Takie rozwiązanie ma niewątpliwe zalety. Należy do nich między innymi to, że łatwo takie alejki w ogrodzie sprzątnąć. Wystarczy kilka ruchów miotłą i brudy znikają w ziemi. Albo prosty manewr przy użyciu szlaucha. Jest tylko jeden problem – bruk może być wrażliwy na niskie temperatury, a więc sprawiać problemy w zimie.

Wyasfaltowane lub wybetonowane

Dobrze zaprojektowane i wykonane dają podobne zalety jak bruk, jednak bez ryzyka popękania na mrozie. Z drugiej jednak strony są najmniej naturalne ze wszystkich sposobów na alejki w ogródki. A przecież po to właśnie się je robi, żeby można było wejść w kontakt z naturą.

Bez żadnego podłoża

To przeciwieństwo betonu – najbardziej naturalne podłoże, jakie można wykorzystać na alejki w ogrodzie. Tyle, że także najbardziej problematyczne. Oznacza bowiem problemy po deszczu i w czasie suszy, a także zimą i latem. W zasadzie takie alejki niczym nie różnią się od leśnych ścieżek. Ale jeśli ktoś lubi…

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz