Altana – miejsce wypoczynku i nie tylko

Jeżeli lubimy spędzać dużo czasu w ogrodzie lub na działce rekreacyjnej, wówczas przyda się nam takie miejsce, gdzie w razie potrzeby znajdziemy schronienie przed deszczem czy słońcem i gdzie po prostu odpoczniemy czy zjemy posiłek. Takim właśnie miejscem jest altana, która oprócz funkcji praktycznych spełnia rolę dekoracyjną.

Reklama

Rodzaj drewna a jakość

altana ogrodowaAltany przybierać mogą rozmaite formy. Wiele w tym momencie zależy od tego z jakiego materiału zostały wykonane. Najczęściej mamy do czynienia z modelami drewnianymi, niemniej jednaj niektórzy decydują się na wariant murowany czy metalowy. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze modele drewniane, to zastosowanie przy tej okazji znajduje przeważnie drewno świerkowe lub sosnowe – jedna i druga odmiana odznacza się dużą dostępnością, poza tym są to w miarę trwałe gatunki. Jeżeli zależy nam na wyjątkowej trwałości, wówczas możemy zainwestować w altanę przykładowo z dębiny lub drewna modrzewiowego – z tym, że w takim układzie musimy się liczyć ze znacznie większym wydatkiem. Faktem zaś jest to, że przy wyborze altany bierzemy pod uwagę jej cenę – chcąc nie chcąc, musimy się przecież liczyć z własnymi możliwościami finansowymi. Nie ma co ukrywać – jest to ważne kryterium przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Cena uzależniona jest generalnie od różnych czynników – nie tylko od zastosowanego do produkcji rodzaju surowca. Wpływ na nią ma też m. in. wielkość altany oraz jej kształt. Zasada jest taka, że im bardziej funkcjonalny model nas interesuje, tym więcej za niego zapłacimy.

Zagospodarowanie altany

Drewniana altana działkowa odznacza się przeważnie prostokątnym kształtem, chociaż niemałe zainteresowanie wzbudzają również modele okrągłe czy sześcio- lub ośmiokątne. Są one zwykle skonstruowane w ten sposób, że jedna bądź dwie ściany są pełne, pozostałe zaś są ażurowe – taka konstrukcja przydaje altanie lekkości i czyni ją bardziej dekoracyjną. Zadbać można o dodatkowe efekty wizualne – np. poprzez posadzenie przy ścianach roślin pnących, aczkolwiek na spektakularne rezultaty trzeba będzie poczekać jakiś czas. Jak więc zatem widać, oferta handlowa jest na tyle urozmaicona, że odpowiedni model altany znajdą w niej zarówno właściciele większych, jak i średnich czy mniejszych ogrodów. Im większą ilością miejsca dysponujemy, tym większe mamy oczywiście możliwości, ponieważ w takim układzie możemy sobie pozwolić na altanę na tyle dużą, by swobodnie zmieścił się pod jej dachem komplet wypoczynkowych mebli plus grill z niewielkim zapleczem, gdzie można przygotować porcje warzyw czy mięs do grillowania bez konieczności biegania za każdym razem do domu. W wielu przypadkach altany służą również do przechowywania w nich narzędzi ogrodniczych – do tego celu można wykorzystać przykładowo skrzynie, które dodatkowo przydadzą się w charakterze stolików czy siedzisk. Sposobów na zagospodarowanie altan wymienić można naprawdę mnóstwo. Musimy się zastanowić nad tym, czego potrzebujemy, a znalezienie inspiracji to w dzisiejszych czasach żaden problem – źródłem pomysłów jest m. in. Internet.

Stopka autorska: altana działkowa – http://ogrodosfera.pl/altany-drewniane

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz