Antykorozja i laminowanie powierzchni, czyli zabezpieczenia chemoodporne

podtorzaOchrona środowiska naturalnego to bardzo ważna dziedzina gospodarki, która z roku na rok z powodu globalnego ocieplenia oraz wielu katastrof ekologicznych zyskuje na znaczeniu. Rosnące zainteresowanie technologiami proekologicznymi oraz zabezpieczeniami chemoodpornymi sprawia że branża ta bardzo dynamicznie się rozwija tworząc to coraz nowsze zabezpieczenia instalacji chemicznych przed  ewentualnymi wyciekami substancji szkodliwych dla środowiska. Do grona tego typu zabezpieczeń zaliczamy, takie rozwiązania jak:

Reklama

  • podtorza – czyli system rynien wykładanych pod torowisko w miejscach gdzie dokonywany jest przeładunek substancji chemicznych, znajdują się bazy paliw, czy też składowane są substancje chemiczne w cysternach. Systemy tego typu składają się z kilku rynien, które separują torowisko od środowiska naturalnego, tworząc szczelną powłokę, która wychwytuje ewentualne wycieki chemiczne i transportuje je bezpośrednio do kratek ściekowych lub innych zbiorników.
  • podwójne dna zbiorników – czyli tak zwane system PM, które w razie ewentualnego rozszczelnienia się dna zbiornika mają tworzyć dodatkową barierę zatrzymującą substancje chemiczne przed wyciekiem. Systemy Pm składają się  z profilowanej blachy aluminiowej oraz konstrukcyjnych żywic zbrojonych matą szklaną i doskonale sprawdzają się jako zabezpieczenie antykorozyjne zbiornika.
  • Laminowanie powierzchni i antykorozja – czyli specjalne powłoki nakładane na powierzchnie metalowe zbiorników w bazach paliw, przepompowniach oraz innych instalacjach, w których znajdują się chemikalia. Głównym zadaniem tego typu powłok jest zabezpieczenie powierzchni przed korozją oraz wpływem czynników zewnętrznych na wytrzymałość konstrukcji.
  • Podciśnieniowa próba szczelności – jest to rodzaj działań profilaktycznych, których zadaniem jest testowanie instalacji oraz zbiorników w których składowane są substancje chemiczne. Próba tego typu przeprowadzana jest na elementach instalacji pod wzmożonym ciśnieniem co pozwala na sprawdzenie wytrzymałości połączeń poszczególnych elementów oraz konstrukcji
  • Systemy wyłożenia rynnowego – systemy montowane w miejscach transportu oraz przepompowywania substancji chemicznych. Zadaniem tego typu zabezpieczenia chemoodpornego jest odizolowanie substancji chemicznych wydostających się z nieszczelnej instalacji i transport je do odpowiednich zbiorników.
  • System monitoringu ciśnienia – system, którego zadaniem jest monitorowanie w czasie rzeczywistym ciśnienia w instalacjach chemicznych i rafineryjnych. Systemy tego typu składają się z setek czujników montowanych w najbardziej newralgicznych miejscach instalacji.

Powyższe rozwiązania to tylko część zabezpieczeń chemoodpornych, które wdrażane są w coraz większej liczbie zakładów przemysłowych, rafineriach oraz bazach paliw. Pozostałe rozwiązania to udoskonalone wersje powyższych aplikacji lub też najnowsze rozwiązania technologiczne, które w naszym kraju dopiero raczkują.

Stopka autorska: antykorozja – http://www.eurobudplock.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz