Assessment Center, czyli jak znaleźć kandydata idealnego

Assessment Center to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod oceny kandydatów do pracy. Jest stosunkowo tania, a przy tym skuteczna. Pozwala porównać wszystkich potencjalnych pracowników pod kątem pożądanych cech, a także zbadać, jak zachowują się oni w sytuacjach biznesowych.

Reklama

Na czym polega Assessment Center?

Assessment Center to metoda wielowymiarowa. Jej skuteczność opiera się na perfekcyjnym dopasowaniu ćwiczeń, zadań i testów do diagnozy poziomu pożądanych cech i kompetencji  kandydatów. Dobrze zaprojektowana sesja Assessment Center wymaga zintegrowania kilku aspektów, m.in. profilu pracownika, polityki firmy oraz specyficznych wymagań danego stanowiska pracy.

Ze względu na swoją złożoność, Assessment Center wykorzystuje się głównie do rekrutacji kadry menedżerskiej oraz na stanowiska specjalistyczne. Wraz ze wzrostem popularności, metoda ta zaczęła pojawiać się także w procesach rekrutacyjnych na szeregowe stanowiska pracy w branżach, które wymagają specyficznych umiejętności, jak handel lub windykacja.

Skuteczne Assessment Center

Efektem zastosowania metody Assessment Center jest możliwość obiektywnego porównania kompetencji wszystkich kandydatów do pracy oraz wybór tego, który najlepiej spełnia postawione wymagania. Dobrze zaprojektowana sesja AC pozwala obniżyć koszty rekrutacji oraz zmniejszyć rotację pracowników w firmie. Podnosi również jej prestiż i wizerunek zewnętrzny, jako firmy nowoczesnej, stosującej skuteczne i zaawansowane narzędzia rekrutacji i selekcji pracowników.

Kompletna sesja AC składa się zarówno z zadań praktycznych i symulacji, jak również testów. Potrzebne są instrukcje, modele kompetencji, arkusze ocen oraz skale oceniania. Wszystko to zamyka się w jednym, spójnym harmonogramie, według którego powinna przebiegać cała sesja. Ocenianiem kandydatów zajmują się przeszkoleni asesorzy.

Podsumowaniem każdej sesji AC powinien być raport obejmujący omówienie indywidualnych wyników kandydatów, ich zestawienie porównawcze oraz odniesienie do stworzonego wcześniej profilu kandydata. Dobrą praktyką jest zorganizowanie sesji feedbackowych dla kandydatów.

Szukasz więcej informacji o metodzie Assessment Center? Sprawdź: http://considero.pl/assessment-center/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz