Astronomia i jej najważniejsze zagadnienia

Właściwie każda dziedzina wiedzy wymaga ciągłego zgłębiania i poznawania. Nie ma takiej nauki, którą człowiek opanowałby w całości. Wciąż są jakieś nowe rzeczy do ogarnięcia, zrozumienia. Są jednak takie dziedziny, w których wydaje się, że wciąż niewiele nam o nich wiadomo. Jedną z takich nauk jest zdecydowanie astronomia.

Reklama

układ słonecznyAstronomia, to nauka o wszystkim co nas otacza. Ogarnia swoim zakresem cały kosmos. Stara się zgłębić tajemnice wszechświata, który jest przecież nieograniczony. Jest on bowiem bezkresną przestrzenią, zawierającą w sobie miliony zjawisk, materii i przeróżnych obiektów, których poznanie wymaga czasu i wiedzy. Każdy człowiek chyba jest świadomy tego, że poznanie wszystkich tajemnic wszechświata nie jest możliwe.

Przez lata, ludzie różnymi sposobami gromadzili wiedzę na temat kosmosu. Dziś ludzkość wie już, że należymy do Układu Słonecznego, który zawiera 8 planet- choć niegdyś uważano, że jest ich nawet dziewięć. Wyznaje teorię heliocentryczną- czyli o tym, że Słońce pozostaje w centrum układu- nie zaś Ziemia. Potrafi wskazać wiele gwiazdozbiorów- czyli układów tych ciał niebieskich zupełnie nie połączonych ze sobą fizycznie aczkolwiek rozmieszczonych tak, że tworzą  ciekawe, symboliczne kształty. Ludzie umieją nazwać je i scharakteryzować- a jest ich naprawdę wiele. Rozumie różne zjawiska, potrafi je przewidzieć na podstawie różnych sygnałów, umie sobie także z nimi radzić. Co niektórzy potrafią także obliczyć azymut gwiazdy w celu przeprowadzenia dalszych działań czy procesów. Niemal każdy, kto chodził do szkoły, potrafi opisać ruch obrotowy i obiegowy Ziemi, scharakteryzować te zdarzenia, podać ich konsekwencje. Znamy więc powody powstawania pór roku, miesięcy, tygodni dni czy nawet godzin. Co więcej- specjaliści mają jeszcze o wiele szersze wiadomości. Jednak prawda jest taka, że wiedza ta wciąż jest mała w porównaniu do tego, ile różnych dodatkowych zjawisk i obiektów nas otacza.

Jak więc widać, astronomia to nauka, której prawdopodobnie nigdy do końca nie zgłębimy. Zawiera w sobie tak wiele cząstkowych elementów, że nie sposób zorientować się we wszystkim. Ponadto bezkresna przestrzeń, jaką jest kosmos, uniemożliwia w pełni zbadanie zjawisk w nim zachodzących. Ważne jednak, aby wiadomości te wciąż starać się poszerzać. Może być to bowiem nie tylko ciekawe ale i niezwykle pożyteczne.

Stopka autorska: azymut – http://nauka.money.pl/leksykon-pta/azymut-457893.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz