Atopowe zapalenie skóry

Gdy na Twoim ciele pojawia się wysypka, przyczyn może być wiele, w zdecydowanej większości przypadków jest to jednak uczulenie, które może zależeć od czynników środowiskowych, osłabienia organizmu, nieprawidłowego odżywiania lub od genetyki. To właśnie ta ostatnia należy do najgorszych, ponieważ dość trudno jej uniknąć, a jeszcze trudniej z nią walczyć.

Reklama

JWysypka u dzieckaedną z przyczyn wysypki o podłożu genetycznym jest atopowe zapalenie skóry. Często myli się je z łuszczycą, jednak po bliższym poznaniu obu schorzeń, diagnoza jest jednoznaczna. Pojawia się ona wtedy, gdy organizm nie reaguje prawidłowo, gdy mamy do czynienia z nieprawidłową reakcją immunologiczną. Mówiąc po polsku, pojawia się nieprawidłowa odporność na poszczególne produkty (substancje drażniące, alergeny, pokarmy), co z kolei prowadzi do zbyt dużej produkcji przeciwciał IgE, które są skierowane właśnie przeciwko tym alergenom.

Mówi się, że atopowe zapalenie skóry ma podłoże psychosomatyczne, co oznacza, że jest związane ze stanem emocjonalnym chorego – gdy czuje się zły, tkwi w gniewie – zapalenie skóry może się pojawić mimo braku szczególnych wskazań. Nie jest to jednak do końca udowodnione.

Atopowe zapalenie skóry działa na tej zasadzie, że ciało narażone jest na wyżej wymienione alergeny, na przykład na różnego rodzaju rozpuszczalniki i reaguje na styczność z nimi wysypką. Można sobie z tym poradzić zakładając specjalne rękawiczki ochronne, jednakże nie zawsze odniesie to skutek.

Gdy alergia pojawia się ze względu na niektóre pokarmy, wysypka występuje najczęściej przy zgięciu łokci i kolan, a także na twarzy i na szyi. Zdarzają się również odmiany tej choroby, podczas której wysypka obejmuje całe ciało. Mamy wtedy do czynienia z erytrodermią.

Oczywiście nie każde uczulenie jest od razu atopowym zapaleniem skóry. Aby tak było, muszą się spełniać trzy z czterech czynników: świąd, ciągle to samo miejsce pojawiania się wysypki, regularne powroty wysypki oraz atopia występująca w rodzinie chorego.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz