Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy?

W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej normy budowlane nie były tak wyśrubowane, jak obecnie. Dzisiaj, by wybudować budynek, konieczne jest otrzymanie stosownego pozwolenia, oraz spełnienie wielu dodatkowych warunków. Ponadto machina urzędnicza nie działa w naszym państwie zbyt sprawnie, o czym wielu obywateli miało okazje się przekonać na własnej skórze. Na tym tle znacznie lepiej wypada audyt energetyczny, który jakby nie patrzeć ma sens w porównaniu do uzupełnienia wielu niepotrzebnych wniosków.

Reklama

kaloryferOd kiedy w ściśle określonych w ustawie przypadkach świadectwo stało się obowiązkowe, można było dostrzec, jak wiele zmieniło się w kwestii dociepleń budynków. To już nie te czasy, kiedy tona węgla kosztowała połowę z tego, co dzisiaj, więc oszczędności tego surowca stały się nie tyle zalecane, ile raczej konieczne. Oczywiście kwestia certyfikatów energetycznych nie skupiała się na sposobie ogrzewania, lecz na możliwym ogrzewaniu strat cieplnych pochodzących tak samo z ogrzewania gazem.

Po latach ustawodawca może być z pewnością dumny z powodu ustanowienia standardów wymuszających uzyskanie świadectw energetycznych. Jak się okazało, w wielu wypadkach ujawniono wiele nieprawidłowości, które przyczyniły się do poprawy konstrukcji budynków. Rzeczony audyt energetyczny spełnił więc swoje zadanie na piątkę. Obywatele zrozumieli, że niektóre normy po głębszej analizie mają sens. Dziś otrzymanie certyfikatu energetycznego traktowane jest nie jako przykry obowiązek, a bardziej za rozsądne zarządzenie.

Stopka autorska: audyt energetyczny – http://www.paszportenergetyczny.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz