Aushwitz przed sądem Hermana Langbein’a

Książka „Auschwitz przed sądem” Hermana Langbein’a opowiada historię procesu członków załogi obozu Auschwitz.

Reklama

Aushwitz przed sądemProces ten miał miejsce przed zachodnioniemieckim sądem we Frankfurcie nad Menem. Toczył się on w dniach 20 grudzień 1963 roku – 10 sierpnia 1965 roku. Na liście oskarżonych znaleźli się między innymi: Richard Baer – ostatni komendant obozu koncentracyjnego, który jednak zmarł jeszcze przed rozpoczęciem się tegoż procesu. Przełomem było ujrzenie na ławie oskarżonych również jednego z więźni, który był tzw. „funkcyjnym”.

Trzeba przyznać, że ten proces zasługiwał na wyjątkowość. A polegała ona na tym, że to właśnie naród Niemiecki miał sądzić zbrodnię, która w pewnym sensie była przez nich popełniona. Protokoły z przesłuchań, które możemy znaleźć w tej książce zmuszają nas, w dużo większym stopniu niż jakakolwiek inna próba naukowego opracowania, do zastanowienia się, dlaczego obóz Auschwitz był w ogóle możliwy, co pchnęło ludzi do takich decyzji.

Autor tej powieści znajdował się w obozie Auschwitz, a więc był naocznym świadkiem tych wszystkich wydarzeń, jakie miały tam miejsce. Chociaż to nie jedyny obóz w jakim Hermann Langbein się znajdował. Już po zajęcia Francji (w której został internowany) przez Niemców trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau. W 1942 roku SS zdecydowało się na jego przeniesienie właśnie do Auschwitz, a w roku ’44 został przeniesiony do KL Neuengamme, i tam doczekał się już wyzwolenia. A więc w tej powieści mamy informacje z pierwszej ręki, jak toczyła się walka każdego z uwięzionych o własne życie.

A wyroki, jakie zapadły w tym procesie? Na pewno nie odczynią wszystkich krzywd, jakich skazani się dopuścili, jednak aby dowiedzieć się, jakie wyroki zapadły zapraszam wszystkich do przeczytania tej ciekawej książki. A jest to kawał naszej historii (i nie ma tutaj żadnego znaczenia czy przynosi ona chlubę człowiekowi, czy też nie), którą bezsprzecznie każdy z nas powinien znać.

Stopka autorska: książki – http://selkar.pl/ksiazki_c_473.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz