Metody badań pedagogicznych

pedagogSzkoła i inne wszelkiego rodzaju placówki oświatowe zostały stworzone po to,  aby służyć młodym ludziom, wspomagać ich rozwój oraz odpowiednio ich kształtować. W placówkach szkolnych zatrudniane są osoby specjalnie do takich zadań wcześniej przeszkolone i przygotowane. Ludziom takim zwykle bardzo zależy na prawidłowym nauczaniu i prowadzeniu wychowanków oddanych im pod opiekę. W związku z tym starają się ich jak najlepiej poznać. Właśnie po to przeprowadzają szereg badań mających na celu zdiagnozowanie ucznia oraz ocenić jego prawdziwe, czasem skrywane umiejętności. Aby to osiągnąć, pedagodzy mogą wykorzystać przeróżne metody badawcze, ułatwiające odpowiednie zakwalifikowanie jednostki.

Reklama

Każdy pracownik placówki oświatowej powinien mieć do perfekcji opanowaną metodologię  badań pedagogicznych. Jest to nauka, która traktuje właśnie o różnych sposobach uzyskiwania wiedzy na temat wychowanka.  Wyróżniamy wiele metod służących analizowaniu cech, predyspozycji, możliwości oraz braków danego ucznia. Do najpopularniejszych z nich należą: eksperyment pedagogiczny, sondaż diagnostyczny, obserwacja, metoda socjometryczna, analiza dokumentów oraz testy osiągnięć szkolnych. Wszystkie te metody mogą być równie skuteczne i to nieważnie czy obiektem pytań jest taki przedmiot jak historia czy matematyka. Nie trzeba korzystać z całości możliwości na raz. Dobry pedagog powinien umieć rozróżnić, który sposób w danym momencie jest mu najbardziej potrzebny i pozwoli osiągnąć naprawdę wymierne rezultaty.

Dzięki tego typu procesom, wychowawca ma szansę lepiej poznać swojego podopiecznego, rozpoznać jego słabe i mocne punkty a także go zrozumieć. Prawidłowo przeprowadzone badania z pewnością przyniosą podmiotowi dużo korzyści. Stwarzają bowiem dokładny obraz danego wychowanka, a co za tym idzie, dają możliwość indywidualnego podejścia do niego i dostosowania metod pracy oraz prowadzenia dalszej edukacji tej konkretnej jednostki.

Stopka autorska: nauka – http://nauka.money.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz