Badania termowizyjne oraz ich zastosowanie w przemyśle

Obserwacje z użyciem kamery termowizyjnej są coraz popularniejszą metodą na szacowanie wartości temperatur, które panują wewnątrz badanych budynków. W ten sposób możliwe jest zauważenie miejsc, które doprowadzają do takich niekorzystnych zjawisk jak utrata ciepła z wnętrza budynku, powstawanie pleśni i grzybów, a także awarie maszyn. Oprócz wykorzystania badań termowizyjnych w budownictwie. stosuje się je w wielu innych dziedzinach takich jak medycyna, ratownictwo, badania przyrodnicze oraz przemysł. W ostatnim przypadku można rozróżnić badania termowizyjne również ze względu na to, jaki rodzaj instalacji obejmują.

Reklama

Głównym celem przeprowadzania badań termowizyjnych w przemyśle jest obniżenie kosztów eksploatacji budynku, poprzez wykrycie mostków termicznych. Kolejna przyczyna, to fakt, że nadmierny poziom wilgoci prowadzi do nieprawidłowości związanych z pracą wielu maszyn. Koszty wykonania badania termowizyjnego są znacznie niższe w porównaniu z tymi, jakie trzeba ponieść w przypadku powstania defektów w pracy urządzeń lub przy nadmiernym ogrzewaniu wnętrza budynku. W najbardziej tragicznym scenariuszu, nieprawidłowości związane z brakiem odpowiedniej izolacji mogą stać się przyczyną pożaru.

Pierwszym z rodzajów instalacji, gdzie szczególnie poleca się przeprowadzenie badań termowizyjnych jest ciepłownictwo. Tutaj termowizja pomoże nam w skutecznym zlokalizowaniu miejsc ubytku ciepłej wody oraz przebiegu ich występowania.
W energetyce termicznej, badania termowizyjne są sposobem na uniknięcie znacznych kosztów, związanych z późniejszymi naprawami. Chodzi mianowicie o takie elementy jak kominy czy kotły, których reperacja lub wymiana nie tylko kosztuje, lecz zajmuje również sporą ilość czasu. Dla przedsiębiorcy może oznaczać to koniec prowadzenia działalności.

Badania termowizyjne posiadają swe zastosowanie w elektroenergetyce, służąc do wykrywania defektów w instalacjach wysokiego i niskiego napięcia. Brak dbałości o urządzenia skutkuje pogorszeniem się stanu materiałów, co w konsekwencji doprowadza do awarii. Nieprawidłowości w funkcjonowania instalacji elektrycznych są niezauważalne dla ludzkiego oka, dlatego właśnie stosuje się termowizję.

Podsumowując: termowizja to badanie, które pomoże nam w obniżeniu kosztów eksploatacji budynku, uniknięciu awarii oraz zawilgocenia ścian. Wynik przeprowadzonych pomiarów jest widoczny niemal od ręki, i często jest podstawą do zaplanowania odpowiednich prac jeszcze przed dokonanie właściwego remontu budynku.

Stopka autorska: badania termowizyjne – http://certenergia.pl/termowizja-dla-osob-prywatnych/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz