Balustrady – rodzaje i zastosowanie

Balustrady to zabezpieczenia schodów, balkonów, tarasów. Ich funkcja ma również charakter ozdobny. Balustrada może dodać charakteru niejednym schodom i uczynić je bardziej stylowymi. Z pewnością widziałeś też balustrady w kościele oddzielające prezbiterium od nawy. Te ażurowe przegrody również posiadają wiele uroku.

Reklama

BalustradyElementy te mogą mieć różny charakter. Mogą być też wykonane z różnych materiałów. Poręcze mogą być kurtynowe, ażurowe, pełne. Mogą być wykonane z drewna, metalu, tworzyw sztucznych. Ci, którzy zdecydowali się na budowę schodów o nietypowym kształcie, z pewnością chwalą sobie zalety balustrady z drewna giętego. Drewno gięte idealnie radzi sobie bowiem z licznymi zakrętami i złamaniami. Warto więc idealnie dostosować materiał poręczy do charakteru trasu, schodów czy balkonu.

Balustrady drewniane – to bardzo naturalne rozwiązanie. Drewno od zawsze było łatwo dostępne, dlatego balustrady wykonane z tego materiału są stosunkowo niedrogie. Kiedyś drewno było głównym materiałem, z jakiego wykonywano elementy budynku i meble. Drewno wnosi dużo ciepła. Może być nowoczesne, a jednocześnie ma w sobie dużo tradycyjnego czaru. Balustrady drewniane są bardzo stylowe i mają swój charakter. Drewno to również łatwa obróbka. Drewniane poręcze można malować na różne kolory. Trzeba przyznać, że malowane drewno ma w sobie dużo uroku. Balustrady warto malować na ten sam kolor co stopnie schodów.

Jaki rodzaj drewna wybrać? Na poręcze najczęściej wybierany jest dąb ale zależy to też od indywidualnych upodobań. Należy jednak pamiętać, że w przypadku balustrady najlepiej sprawdza się twarde drewno.

A może lepiej wybrać poręcza metalowe? Mamy tutaj wiele możliwości. Metal to różne kolory i formy: spirale, lite odlewy. Wykończenie może być gładkie, patynowe, grawerowane, satynowane. Balustrady metalowe z pewnością są bardzo nowoczesne i nadają się do nowoczesnych biur. Najczęściej wybierana jest stal nierdzewna. Stal nadaje wnętrzu lekkość i ma wiele zalet. I o ile masywne konstrukcje drewniane mogą trochę przytłaczać, stal z pewnością dodaje lekkości.

Stopka autorska: Balustrady – http://www.zkm.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz