Baseny ogrodowe – różne rodzaje

Myliłby się ten, kto kojarzyłby baseny ogrodowe jedynie z prostymi, dmuchanymi przedmiotami znanymi z przeszłości. Dzisiaj ich rodzajów jest wiele. Jakie konkretnie? Baseny ogrodowe to zróżnicowana grupa produktów. Dobrze wiedzieć, czym się od siebie różnią i ile kosztują.

Reklama

Klasyka

basen ogrodowySpośród wielu rodzajów, najpopularniejsze są klasyczne baseny ogrodowe. Zbudowane z pcv, odporne na promieniowanie UV są przede wszystkim niedrogie. Bardzo łatwo i szybko się je stawia – wystarczy rozłożyć basen i gotowe. Średni koszt budowy takiego umilacza nie powinien przekroczyć 4 tys. zł. Jest to więc przyjemność dostępna dla większości.

Niektórzy mogą próbować urozmaicić wygląd tych basenów. Wystarczy dokupić specjalną okładzinę, która imituje – w zależności od potrzeb i gustu – drewno lub kamień.

Na rynku dostępne są baseny ogrodowe tego rodzaju w bardzo różnych rozmiarach. Począwszy od malutkich, raczej dla dzieci, aż po ogromne, porównywalne ze standardowymi basenami spotykanymi w parkach wodnych.

Ceramiczny

Dla kogo baseny ogrodowe zrobione z pcv to za mało, ten może skorzystać z opcji, jaką dają baseny ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju rozwiązanie jest dużo droższe i wymaga większych nakładów pracy. Cena? Razem z wykonaniem niezbędnej do wybudowania basenu niecki, a także kupnem zestawu filtracyjnego oraz okablowania, wreszcie montażu może przekroczyć 50 tys. zł.

Za tę cenę jednak dostajemy baseny ogrodowe, które niczym nie różnią się od innych. Wejście jest stopniowe, głębokość wystarczająca, rozmiar odpowiedni. W dodatku elastyczny materiał, z którego są wykonane, dopasowuje się do wydrążonej dla niego niecki.

Ekologiczny

Coraz częściej baseny ogrodowe muszą spełniać jeszcze jedno wymaganie. Chodzi o to, żeby były ekologiczne. Dotyczy to przede wszystkim materiałów, z których są wykonane. Zwykle jest to drewno impregnowane. Świadomość, że basen zrobiony jest z materiałów odnawialnych sporo jednak kosztuje. Łącznie nawet 15 tys. zł.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju basen to solidna konstrukcja, którą można stawiać bezpośrednio na ziemi albo wkopać w nią. W zasadzie jest to więc basen pośredni, między wersją podstawową, a ceramiczną. Dodatkową zaletą jest to, że taki basen nie burzy harmonii ogrodu. Drewno wpisuje się w naturę i pozwala jeszcze lepiej wypoczywać.

Minijacuzzi i minispa

Co nie znaczy, że nie można iść jeszcze dalej. W ostatnim czasie popularność zdobywają baseny ogrodowe z jacuzzi. To swoiste małe, przydomowe spa, w którym członkowie rodziny mogą się relaksować w ciągu lata. Oczywiście, cena idzie znacznie w górę i zależy od tego, jakiego rodzaju dodatkowe wyposażenie zostanie w takim basenie zamontowane.

A może być naprawdę różne. Począwszy od hydromasażu, jacuzzi, przez wodoodporny system telewizyjny, aż po nagłośnienie dobly surroound. Warto dodać, że tak jak wszystkie inne baseny ogrodowe, także ten nie zapewnia ochrony przed deszczem.

Baseny zadaszone

Chyba, że zostanie zadaszony. To opcja dodatkowa, którą można zamontować do większości opisywanych basenów. Koszty będą wówczas wyższe, ale do wody w basenie nic nie naleci. Co więcej, lekka konstrukcja może też ochronić basen przed słońcem.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz