Bawi, uczy, wychowuje…

Każdy rodzic musi pewnego dnia zmierzyć się z tym tematem – a mianowicie: jakie przedszkole wybrać dla swojej pociechy? Niestety, decyzję utrudnia fakt, że jest w tej sprawie mnóstwo dylematów różnorakiej natury. Publicznie czy niepubliczne? W centrum czy na uboczu? Spróbujmy zatem odpowiedzieć na te nurtujące pytania.[adense-zaq1]

znak drogowyPierwsza rzecz, którą powinniśmy wziąć po uwagę, to absolutnie najważniejsze – bezpieczeństwo. Chcemy mięć przecież pewność, że naszemu dziecku nic nie grozi. Warto więc, sprawdzić dostosowanie miejsca do zabawy do potrzeb najmłodszych oraz zwrócenie uwagi na zabezpieczenie drzwi wejściowych.

Kolejna, to godziny otwarcia. Ważne, by były dostosowane do trybu pracy rodziców. Następną istotną kwestią jest ilość dzieci w grupie. Panuje tu jak zwykle zasada „im mniej, tym lepiej” – tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nad naszym oczkiem w głowie jest roztoczona odpowiednia opieka. Ilość podopiecznych w jednej grupie nie powinna przekraczać dwudziestu i co ważne, na dziesięcioro dzieci powinna przypadać jedna osoba dorosła, czyli wychowawca. W przedszkolach prywatnych na dziesięcioro dzieci przypada większa liczba wychowawców, co pozwala na bardziej indywidualne podejście do każdego. Grupy mogą składać się z rówieśników lub maluchów wymieszanych pod względem wieku. Indywidualną decyzją rodziców jest to czy będą woleli, aby ich pociecha przebywała w gronie równolatków, bądź też nie.

Żywienie – to kolejny niezwykle ważny aspekt który należy rozważyć. Istotne, by jadłospis był zatwierdzony przez IŻŻ (Instytut Żywności i Żywienia). Musi być rozsądny i zróżnicowany, tak by Twój maluch był zdrowy i miał dużo energii przez cały dzień intensywnej zabawy i nauki. Przedszkole powinno uwzględniać również indywidualne potrzeby np. alergików. Co więcej, najlepiej jest, gdy istnieje możliwość samodzielnego wyboru potraw przez dziecko. Dziecko, któremu nie wmusza się jedzenia chętniej konsumuje posiłki. Alternatywa uczy także dzieci odpowiedzialności oraz zapobiega w wychowawczy sposób zaburzeniom jedzeniowym.

Jedną z najważniejszych spraw, którym należy się przyjrzeć jest bez zwątpienia kadra. To właśnie tym ludziom dajesz pod opiekę dziecko na kilka godzin dziennie, więc musisz mieć pewność, że są oni wykwalifikowani (po studiach wyższych). Tylko wtedy wiemy, że wychowawcy są obeznani z metodyką i posiadają zaplecze teoretyczne. Nauczycielka przedszkolna powinna być przede wszystkim osobą ciepłą i bardzo cierpliwą. Powinna wspierać, a przy tym być stanowcza i jasno wyznaczać panujące reguły. Przestrzeganie zasad panujących w przedszkolu powinno być egzekwowane sprawiedliwie. Nauczycielka jako osoba dorosła musi mądrze rozstrzygać spory między dziećmi, które – nie ma co ukrywać – są na porządku dziennym. Najlepiej, by podchodziła do każdego indywidualnie, ale niestety, ze względu na spora ilość podopiecznych w placówce publicznej nie zawsze ma ku temu możliwości. Mniejsza liczba dzieci w przedszkolach niepublicznych pozwala wychowawcom na poświecenie większej uwagi każdemu z osobna, chociaż oczywiście wiąże się to z kosztami. Przed zapisaniem dziecka do danego przedszkola, warto poznać człowieka, który ma za zadanie wprowadzić Twoją pociechę w świat czytania, liczenia, przyrody oraz relacji międzyludzkich. Jeżeli nauczycielka będzie odpowiednia, to Twoje dziecko będzie chętnie uczęszczało do przedszkola, wracając z niego zadowolone i uśmiechnięte.

Oferta edukacyjna zatwierdzona przez MENiS, to program na którym bazuje większość przedszkoli zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie placówki oferują bogatą gamę różnorodnych zajęć takich jak język angielski, gimnastyka czy rytmika. Rzecz jasna, te przedszkola prywatne dają dziecku możliwość skorzystania z większej ilości zajęć dodatkowych. Są to najczęściej: balet, judo, karate, zajęcia muzyczne, plastyczne, związane z ekologią itd. Mamy również możliwość wybrania dla naszej pociechy specjalnego programu edukacyjnego takiego jak np. Montessorii lub pedagogika waldorfska. Są to nowatorskie metody mające na celu stymulowanie naturalnego rozwoju dziecka.

Decyzja jest trudna. Każdy rodzic, który stoi przed wyborem decydującym o życiu swojego dziecka musi poświęcić dużo czasu, aby sprawdzić dokładnie każdą ofertę i wybrać najlepszą dla swojego malucha.

Stopka autorska: przedszkolach niepublicznych – http://ekoskrzat.com.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz