Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski swoje korzenie ma w Szwajcarii, gdzie jako pies pasterski pilnował zagród ze zwierzętami i domów swoich właścicieli. Swoje zastosowanie znalazły również jako psy pociągowe – wykorzystywano je do ciągnięcia wózków z mlekiem. Wtedy, psy te nie były jeszcze hodowane. Pierwszym hodowcą był oberżysta z alpejskiej wioski, a było to około wieku temu.

Reklama

pies pasterskiBerneński pies pasterski jest psem który zżywa się ze swoim panem i wiernie mu służy i pomaga w wielu sytuacjach. Nie jest psem kłopotliwym, a uczciwym i przyjaznym. Świetnie sprawdza się jako pies stróżujący, ma doskonale wykształcony instynkt terytorialny, cały czas jest czujny i wie co się dzieje w jego otoczeniu. Obcym nie pozwala wejść na podwórko, dzielnie będzie bronić swojego terenu i nie odpuści. Akceptuje przybyszów, których jego pan wpuści do domu. Mimo takiego charakteru, berneńczyk nie jest psem agresywnym.
Rasa ta bardzo lubi dzieci, dzielnie znosi ich pieszczoty i czułości. Jednakże gdy ma już dosyć, zaszywa się w cichym i bezpieczym miejscu.

Każdy z domowników może liczyć na miłość i wierność tego psa, ale za swojego pana uznaje tylko jedną osobę której oddaje się bez granic. Jeżeli chodzi o wychowanie berneńczyka, to mimo swoich sporych rozmiarów nie sprawia on kłopotów. Jest statecznym i spokojnym psem, któremu do szczęścia wystarczy kawałek podwórka i codzienne spacery ze swoim panem. Dając mu podwórko do biegania, spacery są nadal koniecznością u tej rasy. Bez nich, berneński pies pasterski może być smutny i pozbawiony energii.

Rasa tych olbrzymów znalazła swoje zastosowanie jako pies tropiący, oraz poszukiwacz ofiar, na przykład pod gruzami. Nadal się wykorzystuje go jako pies pociągowy, przewodnik dla niewidomych, jak również pies stróżujący. Berneńczyki nie żyje zbyt długo, jego średnia wieku to 10-11 lat i jest łatwo podatny na różne psie choroby. Więc decydując się na tego psa, zadbajmy aby pochodził on z dobrej hodowli i był odpowiednio pielęgnowany i wychowywany. W taki sposób, możemy zapewnić mu długie beztroskie życie…

Stopka autorska: berneński pies pasterski – http://psiarze.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz