Bezpieczeństwo na drodze zależne od opon

Budowa opony, jej konstrukcja zewnętrzna i wewnętrzna ma duży wpływ na podniesienie bezpieczeństwa drogowego. Wiele z tej problematyki jeszcze nie zostało rozwikłane. Jedno jest pewne, że ogumienie i jego stan to aspekt, który powinien być zawsze brany pod uwagę w ocenie konstrukcji pojazdu, jego możliwościach i dopuszczeniu do ruchu.

Reklama

opona

W warunkach awaryjnych na pojazd działania wiele czynników. Na pierwszym miejscu zawsze umieszcza się typ ogumienia, a w nim takie kwestie jak: rozmiar gumy, czy jest ona dętkowa czy bezdętkowa, czy są to opony zimowy czy letnie, jaki jest rodzaj bieżnika, stopień jego zużycia. Nie bez znaczenia jest też rodzaj pojazdu i jego dopuszczalne prędkości. W następnej kolejności ocenia się temperaturę otoczenia, rodzaj i stan nawierzchni, warunki na niej panujące i ocena wystąpienia ewentualnych ubytków czyli miejscowych wyrw, pęknięć, nierówności, garby itp. Kombinacja tych wszystkich czynników jest bardzo szeroka i ma źródło w jakości współpracy pomiędzy pojazdem, oponami a powierzchnią jezdni. Opony mogą być źródłem zagrożenia. Destrukcja opony w trakcie awaryjnego hamowania, połączona ze wzrostem temperatury i obniżeniem przyczepności może mieć tragiczne skutki, pomijające techniczne szczegóły jak wydłużenie drogi hamowania. Ponadto wymienia się także negatywne skutki utraty stateczności pojazdu, która może być wynikiem wybuchu lub spadnięcia stopek z obręczy. Aby zapobiegać wypadkom spowodowanym przez ogumienie, producenci starają się nad stworzeniem produktów, które będą miały bardzo wysoką jakość. Prowadzenie badań nad tym jest pożądane ze względu na zły stan nawierzchni polskich dróg, niską kulturę eksploatacji oraz tendencję kierowców do obniżenia kosztów ekonomicznych przy zakupie gum (szczególnie zwraca się uwagę na opony złej jakości lub używane). Badawcze testy obejmują awaryjne hamowanie, sytuację utraty stateczności kierunkowej spowodowanej pęknięciem gumy lub spadnięciem stopki z obręczy. Okazuje się, że nowe, tanie opony nie ustępują w swoich wynikach ich droższym odpowiednikom, co jest korzyścią dla kierowców zaopatrujących się w ogumienie ze średniej i niskiej półki.
W rękach kierowców i ich decyzji podczas zakupu opon leży często los wielu ludzi. Nie może być tak, że zużyte gumy trafiają do sprzedaży po atrakcyjnych cenach i są chętnie kupowane ze względu na niską cenę. Niestety wielu z użytkowników nie zastanawia się zbytnio nad ewentualnymi sytuacjami na drodze, jak będą się sprawdzały takie „kapcie”. Do negatywnych zjawisk trzeba także dorzucić obecny kryzys, który nie skłania raczej do wyboru ogumienia dobrego jakościowego, a tym samym nie najtańszego. Sytuacje awaryjne na drogach zdarzają się często i są nieprzewidziane. Warto do nich przygotować swój pojazd a także siebie.

Stopka autorska: Opony – http://www.opony.mobi/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.8/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz