Bezpieczeństwo w saunie

Regularne wizyty w saunie mogą przynieść nam masę korzyści. Poprawimy swój stan zdrowia, urodę, a także odprężymy się po ciężkim okresie wysiłku. To także idealna forma odnowy biologicznej. Trzeba jednak pamiętać, że kluczem od uzyskania pożądanych efektów, jest bezpieczeństwo podczas korzystania z sauny. Istnieje wiele zaleceń i przeciwwskazań do korzystania z sauny, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi wskazówkami.

Reklama

sauny fińskie, a bezpieczeństwoSauny fińskie to szczególne miejsce. Często korzystamy z nich w sposób spontaniczny. Nie jest to dobre wyjście, gdyż nasz stan zdrowia może nie pozwalać na regularne wizyty w saunie. Uprzednio należy skorzystać z porady lekarza, który przedstawi nam wszelkie przeciwwskazania do korzystania z sauny. Jeżeli borykamy się ze schorzeniami układu krwionośnego lub oddechowego, to prawdopodobnie nie powinniśmy korzystać z sauny, gdyż panujące ta warunki mają duży wpływ na te właśnie układy. Szczególnie w fazie ochładzania, gdzie dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi może dojść do zawału serca lub wylewu krwi do mózgu – bardzo ważne szczególnie dla ludzi z nadciśnieniem, żeby nie „nurkować” od razu do wanny z zimną wodą tylko schładzać organizm stopniowo – od dołu do góry. Od dłoni i stóp w kierunku klatki piersiowej i serca.

sauny fińskie, a nadciśnienieNależy także korzystać z sauny z umiarem. Najlepiej odwiedzać to miejsce 1-2 razy w tygodniu. Każda kąpiel powinna składać się z kilku części trwających od kilkunastu do kilkudziesięciu minut (w zależności od typu sauny), przerywanych chłodzącym prysznicem. Na początku warto odpuścić ostatnie wejście, lepiej jak organizm stopniowo przystosuje się do regularnych pobytów. Pamiętajmy o tym, aby nie wchodzić do sauny tuż po skończonym treningu lub zjedzonym posiłku!

Bezwzględnie zabronione jest spożywanie alkoholu w saunie oraz przed kąpielą. Zarówno kąpiel w saunie jak i alkohol, znacznie przyspieszają akcję serca. Połączenie tych elementów razem może skończyć się bardzo źle, wręcz tragicznie. Dodatkowo człowiek pod wpływem alkoholu jest bardziej odważny co może prowadzić do zbyt długiego pobytu w saunie i w konsekwencji bardzo szybko odwodnimy swój organizm co może być równie niebezpieczne.

Szczególne zasady bezpieczeństwo powinni zachować rodzice zabierając swoje pociechy do sauny. Nie dość, że dzieci mogą się nudzić, to jeszcze będą przeszkadzać w saunowaniu innym. W dodatku młody organizm inaczej reaguje na ekspozycję.

Stopka autorska: przeciwwskazania do korzystania z sauny – http://sauna.edu.pl/wskazania-i-przeciwskazania-sauna/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz