Bezpieczny odwyk alkoholowy

Odwyk alkoholowy – często błędnie utożsamiany z leczeniem alkoholizmu, to jeden z etapów terapii uzależnienia, który – o czym rzadko wiemy – jeżeli zostanie poprowadzony nieprawidłowo, może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenie istnieje nie tylko w trakcie detoksu alkoholowego, ale także na późniejszych etapach leczenia alkoholizmu.

Reklama

Detoks

leczenie odwykowe trwa długo

W ciężkich przypadkach uzależnienia od alkoholu pierwszym etapem odwyku jest detoks, czyli intensywne odtrucie alkoholowe. Po odstawieniu używki istnieje ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego, do którego objawów należą bóle, drżenia mięśnie, biegunka, bezsenność, mdłości, ale także omamy i silne stany lękowe. Na tym etapie odwyku alkoholiku zagrożenia możemy podzielić na dwie grupy – fizyczne związane z wyczerpaniem organizmu oraz psychiczne. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia detoks nie powinien trwać krócej niż 5 dni – tylko wtedy mamy gwarancję, że nie wystąpią nagłe powikłania wynikające na przykład z niedoboru elektrolitów po odtruciu. Powinien być także przeprowadzamy pod nadzorem lekarza psychiatry – w praktyce jego obecność żadko okazuje się potrzebna, ale w wypadku gdy pojawią się omamy alkoholowe może uratowac życie pacjenta.

Odwyk farmaceutyczny

W czasie odwyku alkoholowego terapeutom uzależnień zdarza się wspomagać leczenie medykamentami. Mogą to być leki antydepresyjne, leki poprawiające kondycję – często wyniszczonego alkoholem – organizmu pacjenta. Ale kategorycznie – ale w ramach odwyku alkoholowego, ani profilaktyki , nie powinno się stosować esperalu, ani żadnych wszywek alkoholowych. W praktyce nie tylko często prowadzi to do zatruć organizmu i samookaleczeń dokonywanych przez alkoholików, którzy często starają się sami usunąć esperal tym, co akurat mają pod ręką (czesto w stanie upojenia) ale także przyczynia się do zmniejszenia skuteczności odwyku. Osoby leczące się z alkoholizmu bardzo często uważają, że esperal “załatwi za nie sprawę” i są mniej zmotywowane do terapii uzależnień.

Musimy pamiętać, że bezpieczny odwyk alkoholowy to nie tylko detoks, czy kilkutygodniowy pobyt w klinice leczenia uzależnień, ale cały cykl, który często wiąże się z kontynuowaniem leczenia po pobycie w ośrodku – najczęściej kontynuacją odwyku jest ciągły kontakt z terapeutą, który pomaga nie cofać się wstecz w leczeniu alkoholizmu.

Nie ważne, czy pobyt w ośrodku odwykowym będzie trwał tydzień, miesiąc , czy (jak w przypadku Amy Winehouse) ponat pół roku. Jeżeli ma być skuteczny na dłuższą metę, lepiej nie traktować go jako jedynego środka do rozwiązania problemu, a raczej jako wspomaganie długofalowej terapii.

Stopka autorska: odwyku – http://www.versusmed.pl/odwyk

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz