Biel bywa atrakcyjna

Biel bywa atrakcyjna, ale też funkcjonalna, bowiem na białym zanieczyszczenia są mniej widoczne niż na ciemnym. W przypadku małych pomieszczeń biel zdecydowanie dodaje oddechu i przestrzeni. Dotyczy to zwłaszcza niedużych łazienek.

Reklama

Jak wiadomo, czystej bieli niema w przyrodzie, podobnie i czerni. Dlatego pomieszczenie łazienkowe możemy ładnie urządzić niekoniecznie w jednolitym odcieni bieli, ale z zastosowaniem kontrastów i tu sprawdzają się nieduże, wyraziste ciemniejsze elementy, jak choćby krawędź blatu pod umywalki.

Ciekawym sposobem na stworzenie kontrastu między płaszczyznami bieli może być zastosowania w jednej z nich bardziej wyrazistej faktury – na przykład z jednej strony gładkość i połyskliwość białej glazury, z drugiej chropawa, lub wręcz nieregularna, faktura białego tynku.

Modny ostatnio kolor popielaty w zasadzie najlepiej sprawdza się w zestawieniu z bielą lub jeszcze bardziej ciemnymi płaszczyznami.

Dobrze wygląda niezbyt wysoko położona ciemna (na przykład ciemnobrązowa glazura) w zestawieniu z białymi ścianami. Z glazurą pozytywnie wtedy kontrastują białe urządzenia łazienkowe, takie jak umywalki lub sedesy.

W przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się już na to, że nasza kazienka będzie biała w co najmniej 80 procentach, to warto spróbować ciemnobrązowych mebli, albo w takim samym kolorze elementów drewnianych, choćby pionowych deseczek wykańczających niektóre krawędzie.

Dobrze w całkowicie białej łazience prezentują się dodatki z wikliny, choćby fotele lub ścienne elementy dekoracyjne. Również uroku może dodać susz roślinny lub bukiety z suchych gałązek. Pamiętajmy, przy okazji, że wiklinowe meble łazienkowe należy dobrze zaimpregnować, zabezpieczając przed wilgocią.

Białą niewielką łazienkę zdecydowanie może powiększyć i ożywić duże, płaskie lustro bez ram wmontowane między płytki glazury. Innym sposobem na ożywienie białego wnętrza kazienki mogą być metalowe (niklowane lub cynkowane) wykończenia niektórych urządzeń, np.płytek przycisków lub fragmentów wystroju, pomijając krany, baterie i stelaże podtynkowe. Mogą to być na przykład metalowe ramki luster, aluminiowe drzwiczki szafki z białymi ściankami, krzesła na metalowych nogach, lub metalowe nóżki do wanny.

Zatem projektując łazienkę w bielach warto jest wziąć pod uwagę to, że bez minimum zderzeń kontrastowych trudno nam będzie się obejść. Najmniej ryzykowne będzie tu zastosowanie niewielkich płaszczyzn w ciemnych (nawet czarnych kolorach), choć interesującym zestawieniem może być umieszczenie bardzo ciemnych umywalek, sedesu i wanny na tle bieli ścian i podłóg.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz