Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

BIK, to skrót, który budzi obawy u każdego, kto stara się o jakakolwiek pożyczkę. Czym naprawdę jest i jakie są zasady działania tej instytucji? W tym artykule postaram się opisać najważniejsze fakty.

Reklama

informacja kredytowa

Biuro Interwencji Kredytowej – bo taka jest nazwa tej instytucji – powstała w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Celem instytucji jest gromadzenie informacji o zobowiązaniach wszystkich klientów banków i innych instytucji finansowych. Nie znajdą się więc w systemie pożyczki prywatne, a więc i pożyczki typu social lending. W rejestrze znajdują się dane osób prywatnych oraz przedsiębiorców. Wartym znaczenia jest fakt iż trafiają tam dane o wszystkich tego rodzaju transakcjach i są aktualizowane raz w miesiącu, A więc nie jest prawdą, że BIK to informacja o nie spłaconych kredytach. W BIK można znaleźć informacje o całym okresie kredytowania. Więc w BIK, można znaleźć o sobie informacje pozytywne i negatywne, dlatego sprawdzanie przez firmy kredytowe i banki informacji w BIK, nie powinno być odbierane jako coś złego. BIK nie jest czarną listą niesolidnych dłużników. Przeciwnie – opinie zawarte w BIK mogą zbudować pozytywny obraz klienta, dzięki czemu otrzyma on kredyt na lepszych warunkach.

Informacje w BIK są przechowywane przez cały okres trwania umowy kredytowej, czy pożyczkowej. Warunkiem jest jednak terminowe spłacenie pożyczki. W innym wypadku może być inaczej – dane mogą być przechowywane przez dłuższy okres. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzacie danych osobowych, dane historii kredytowej mogą być przechowywane nawet przez 5 lat.

Brak pozytywnej weryfikacji w Biurze Interwencji Kredytowej nie przekreśla szans otrzymania pożyczki, czy kredytu, jednak wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Odmówić przyznania kredytu lub pożyczki może nam większość banków, natomiast raczej nie odmówią nam firmy pożyczkowe. Pożyczki gotówkowe udzielane przez takie firmy niestety wiąże się z większymi kosztami. Warto więc swoje zobowiązania finansowe spłacać terminowo, nie powodując negatywnych wpisów w BIK. Czyste konto w tej instytucji to w przypadku starania się o kredyt czy pożyczkę to duża zaleta. Aby móc się nią pochwalić, pamiętając o tym, że dane w BIK przechowywane są dość długo, warto nie powodować, aby w BIK znalazły się o nas złe informacje. Dlatego wszelkie zobowiązania finansowe należy regulować o czasie. Wtedy rzecz jasna w BIK, znajdą się o nas informacje, ale pozytywne. A to może nam tylko pomóc.

Stopka autorska: pożyczki prywatnehttp://chwilowkanadowod.eu/pozyczki-pozabankowe-poradnik.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz