Biuro projektowe uświadamia Inwestora

Energooszczędność budynku często nie jest brana pod uwagę przez inwestorów podczas wyboru projektu domu. Estetyka rozwiązań jest stawiana na pierwszym miejscu. Inwestor nie zdaje sobie sprawy, jaką tak naprawdę cenę zapłaci za wybrane rozwiązania, ponieważ nie wie, jakie skutki niesie za sobą określone rozwiązanie konstrukcyjne.

Reklama

projekt domuDom to miejsce służące do codziennego życia oraz do odpoczynku. Dlatego warto dopracować go w każdym szczególe. Może nam w tym pomóc takie biuro projektowe, które rzetelnie udzieli informacji o zaletach i wadach danego rozwiązania. Inwestor może też we własnym zakresie studiować literaturę w celu zaznajomienia się z zasadami projektowania domów o mały
m zapotrzebowaniu energetycznym.

Wybór projektu ma decydujące znaczenie, gdyż zdecydowaną większość elementów wpływających na energooszczędność można wprowadzić jedynie w etapie projektowania. Poniżej zostały przedstawione elementy, nad którymi należy się szczególnie zastanowić podczas określania wymagań dla własnego domu.

Bryła budynku powinna być zwarta, możliwie bez balkonów. Najrozsądniejszym wyjściem jest wybór konstrukcji jednokondygnacyjnej z poddaszem użytkowym. Dach powinien być konstrukcją prostą, bez zbędnych wykuszy, które zwiększają powierzchnię oddającą ciepło na zewnątrz.

Wielkość budynku także jest ważna, ponieważ od niej zależy, ile ciepła będziemy musieli dostarczyć do jego wnętrza, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Warto na tym etapie wykonać również wstępną analizę kosztów ogrzewania, a później ewentualnie zrezygnować z części pomieszczeń lub lekko je pomniejszyć. Taka korekta na etapie projektowania jest lepsza niż przebudowy lub całkowita rezygnacja z wymarzonej twierdzy.

Okna i drzwi zewnętrzne w budynku energooszczędnym muszą być zaprojektowane w odpowiedni sposób, czyli duże przeszklenia zwrócone w stronę południową a ściany bez okien lub garaże, sytuować należy po stronie północnej. Okna powinny być bardzo dobrej jakości. Liczy się tu zarówno współczynnik przenikania ciepła jak i jakość wykonania oraz sposób montażu eliminujący mostki termiczne. Należy unikać okien połaciowych, a jeżeli są niezbędne, należy stosować okna najlepszej jakości z roletami zewnętrznymi (głównie przeciwsłonecznymi) i w odpowiedni sposób zamontowane – z kołnierzem izolacji termicznej likwidującym mostek termiczny.

Projekty domów o małym zapotrzebowaniu energetycznym mogą przynosić oszczędności już na etapie budowy w postaci mniejszych fundamentów- jeśli inwestor zdecydował się zmniejszyć lub usunąć niepotrzebne pomieszczenia. Konstrukcja dachu nie jest tak kosztowna jeśli zrezygnowano z okien połaciowych. Jest to inwestycja długoterminowa. Z biegiem czasu, nawet droższe rozwiązania, zaczynają procentować w postaci niskich rachunków za energięoraz zdrowego mikroklimatu, który jest wynikiem dopracowania projektu do ostatniej kreski.

 

Stopka autorska: Projekty domów – http://tom-arch.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz