Blachy ocynkowane – Warto?

Na jednym z forów internetowych poruszających tematykę budowlaną , Pan Karol ze wsi Stare Kiejkuty zadał następujące pytanie „jakiej blachy użyć do postawienia solidnego i trwałego ogrodzenia, na terenach narażonych na często zmieniające się warunki pogodowe?” Wśród licznych odpowiedzi udzielonych przez innych użytkowników, zdecydowana większość wskazywała na blachę ocynkowaną.

Użytkownicy internetowej dyskusji swoje porady wzbogacali o konkretne przykłady z życia. forumowicz posługujący się nickiem Jaś Fasola z okolic Opola, napisał „Siedem lat temu miałem ten sam problem co ty. Długo zastanawiałem się czy lepiej wydać większe pieniądze i kupić materiał dobrej jakości, czy też raczej zainwestować mniej i po paru latach ogrodzenie wymienić. Podpytałem kumpla budowlańca co o tym sądzi i udzielił mi tylko jednej rady: kup blachę ocynkowaną, nie będzie ci rdzewieć – u nas w firmie często proponujemy klientowi taką blachę, bo wiemy że nie wróci on do nas z reklamacją”. Joasia_ogrodniczka odpowiedziała z kolei tak: „ja wprawdzie mam ogrodzenie drewniane, ale z tego co dobrze pamiętam podczas stawiania domu mąż kupował do pokrycia dachu właśnie blachę z powłoką cynkową. Mimo, że mieszkamy już tu 15 lat, z dachem do dziś nic się nie dzieje. Zero korozji, uszkodzeń i przeciekania. Polecam!” Kolejny użytkownik podpisany jako KaZiutek dodał: „Tylko cynkowa! Moje ogrodzenie stoi już pięć lat (w pobliżu rzeki więc powietrze raczej wilgotne) i nie ma na nim ani grama rdzy! Jeśli nie chce Ci się malować dodatkowo słupków, kup wersję lakierowaną. Jest trochę droższa, ale za to będziesz mieć spokój na lata i dodatkową gwarancję niezniszczalności. Mój producent dał mi siedmioletnią gwarancję jakości, ale z tego co widzę reklamacji raczej nie będę musiał zgłaszać.”

Faktycznie, blachy tak zwane ocynkowane, to inwestycja wieloletnia. Jak sama nazwa wskazuje, stal wykorzystywana do tego typu materiałów pokryta jest dodatkową, cienką warstwą cynku, stanowiącą znakomitą formę ochrony przed wszelkiego rodzaju warunkami atmosferycznymi. Dlatego też tego rodzaju materiał stosuje się chętnie nie tylko w przemyśle budowlanym, ale także i samochodowym, a nawet lotniczym. Jak wynika z doświadczeń konstruktorów, blacha ocynkowana wykazuje kilkukrotnie większą odporność korozyjną, niż blacha bez dodatkowej warstwy cynku.

A dlaczego właściwie cynk zachowuje tak dobre właściwości antykorozyjne? – spyta wielu z nas. Odpowiedź jest naprawdę prosta. Ta pozornie niewiele znacząca warstwa pierwiastku , w przeciwieństwie do tradycyjnej stali, nie wchodzi w reakcje z substancjami zawartymi w powietrzu i wodzie. Co ciekawe, właściwości te zachowane są nawet wtedy gdy szczelność powłoki cynkowej zostanie przerwana. W pierwszej kolejności będzie bowiem korodował uszkodzony cynk, dopiero później stal z której zrobiona jest blacha.

Cynkowanie może być przeprowadzane na dwa sposoby – gawalniczo i ogniowo. Pierwsza metoda wykorzystuje do pokrycia żelaza sposobów z zakresu powlekania drogą elektrochemiczną, druga zaś wykorzystuje w tym celu ciekły cynk, w którym zanurzane są poszczególne elementy przefabrykowanej stali.

Źródło: Artykuł powstał dzięki pomocy firmy Budmax-Metal

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz