Błonnik pokarmowy i jego wpływ na zdrowie

Coraz częściej daje się słyszeć optymistyczne opinie naukowców, a także specjalistów od żywienia, które dotyczą pozytywnego działania które ma błonnik pokarmowy na ludzki stan zdrowia. Najpopularniejsze argumenty występujące w tych wypowiedziach to oddziaływanie błonnika na przemianę materii, redukcja poziomu cholesterolu czy glukozy we krwi, a także znacząca poprawa tego jak działają nasze jelita. Mnóstwo badań naukowych odpowiednio potwierdza te lecznicze właściwości.

Reklama

błonnik pokarmowyTak czy inaczej rozważając fakt, iż nie możemy monitorować wszelkich bodźców, które „neutralizują” korzystne działanie błonnika (np. nadmierne napięcie nerwowe, deficyt białek w ciele, źle dobrane węglowodany w posiłkach itp.), nasuwa się zapytanie: Jak właściwie wpływa błonnik pokarmowy na obniżenie groźby pojawienia się chorób?

O odpowiedź postarali się badacze z Instytutu Badań nad Rakiem w Stanach Zjednoczonych którzy rozpatrzyli dane zebrane pośród ponad 400 tysięcy ochotników biorących udział w długoterminowym badaniu, którego celem było odkrycie związku między sposobem żywienia a jakością zdrowia. Uczestnicy badania na początku wypełniali ankiety dotyczące ich sposobu żywienia. Kondycję zdrowia ochotników obserwowano 9 lat. W czasie tego okresu zeszło prawie 20 tys. mężczyzn i powyżej 13 tys. pań.

Rezultaty doświadczeń okazały się zaskakujące. Według nich, ludzie zjadający najwięcej błonnika, w kontraście do ludzi jedzących go mniej, byli o niemal 22% mniej narażeni na zejście z rozmaitych przyczyn. Błonnik wyklucza z organizmu mnóstwo produktów ubocznych metabolizmu i reguluje poziom cholesterolu. Błonnik pokarmowy usuwa także zatwardzenia i wzdęcia brzucha, usprawnia wobec tego nie tylko zdrowie ale też humor.

O 20% bezpieczniej dzięki dostatecznemu spożyciu błonnika? Zdaje się, że powinniśmy częściej sięgać po owsiankę z rana zamiast parówek lub kanapek, i doceniać rolę owoców i warzyw przy przygotowywaniu kolacji. Błonnik w tabletkach jest natomiast rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie dysponują czasem na zastosowanie prawidłowej diety. A jak to jest u Ciebie?

Stopka autorska: błonnik pokarmowy – http://abcjelit.pl/9-faktow-dotyczacych-blonnika/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

 1. avatar

  Swojego czasu również odkryłam nieprzeciętne właściwości błonnika i postanowiłam propagować tą idee. Błonnik nie tylko pomaga w walce z otyłością, ale również reguluje układ pokarmowy i pomaga przy zaparciach (to tutaj najbardziej mi pomógł!)

  Ale ja stawiam tylko na naturalny błonnik!
  Pozdrówka,
  Natalia 🙂

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz