Budowa atomu – fizyka w czarnej dziurze

Nie sposób określić, jak ważnym przedmiotem w trakcie naszej edukacyjnej przygody, jest fizyka – w końcu mamy z nią do czynienia w życiu codziennym, praktycznie na każdym kroku.

Reklama

atomNie możemy jednak mówić o nauce fizyki, gdy większość tematów lekcyjnych obejmuje budowa atomu. Choć jest to ważny element i pewnego rodzaju wprowadzenie do fizyki, bo to z atomów przecież składa się cały nasz wszechświat, to nie może ono trwać w nieskończoność. A właśnie taką sytuację zaczynamy obserwować w polskim szkolnictwie. Oczywiście mamy tutaj na myśli najmłodsze etapy edukacji szkolnej, z najmniej zaawansowanym poziomem wiedzy. Jednak sama budowa atomu i znajomość poszczególnych elementów z niej wychodzących, nie wystarczy.

W późniejszym etapie naszej edukacji szkolnej, mamy możliwość poszerzenia naszej podstawowej wiedzy, o aspekty dodatkowe. Kogo jednak będzie interesowała fizyka, skoro przez pierwsze trzy lata nauki uczył się jedynie podstaw, nie wiedząc, że atom nie jest już najmniejszym elementem danego ciała, a budowa atomu nie jest już podstawową regułką, której znajomość zwalnia nas od pozostałych definicji. Jeżeli więc zależy nam, by w najbliższej przyszłości, liczba polskich fizyków uległa zwiększeniu, powinniśmy zadbać o to, by i poziom edukacji wzrósł co najmniej o kilka poziomów. Tylko wtedy będziemy dumni z kolejnych, wielkich odkryć, a liczba definicji, prócz standardowego hasła – budowa atomu, wzrośnie do należytego, książkowego poziomu.

Stopka autorska: budowa atomu – http://biomist.pl/chemia/artykuly/budowa-atomu/2168

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz