Budowa domu czy zakup mieszkania?

Dom czy mieszkanie to dylemat, przed którym ciągle staje wiele osób. Jest on szczególnie na czasie teraz, gdy mieszkania są na tyle drogie, że często w cenie nowego mieszkania można zbudować i wykończyć dom o większej powierzchni. O wyborze miejsca zamieszkania decyduje jednak nie tylko cena. Przede wszystkim należy zastanowić się nad własnymi potrzebami i stylem życia.

Reklama

osiedle z blokamiDom na wsi, która jest położona stosunkowo daleko od ośrodków miejskich to dobre miejsce do mieszkania dla osób, które zakończyły już aktywność zawodową i nie mają małych dzieci. Z kolei nie będzie to dobre miejsce dla młodych rodziców, którzy większość czasu będą tracić na dowożenie dzieci w różne miejsca. Na dom na wsi decydują się osoby, które lubią ciszę, spokój i otoczenie przyrody. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że będzie to duża inwestycja.

Najprościej jest oczywiście kupić gotowy dom. Większość osób decyduje się jednak budować dom samodzielnie. Wtedy to trzeba liczyć się z ogromnymi kosztami takimi jak zakup działki, materiałów na ściany, rynny i kominy. Nabyć trzeba będzie także okna, pokrycia dachowe, niekiedy droższe rynny metalowe, a także kostkę do wyłożenia podwórka. Z każdym kolejnym etapem budowy ponosić trzeba kolejne koszty. Warto więc przed podjęciem decyzji wszystko sobie odpowiednio przekalkulować.

Jeśli chodzi o postrzeganie kosztów utrzymania domu to połowa osób uważa, że są one niskie a druga połowa jest przekonana, że wręcz przeciwnie. Takie właśnie postrzeganie rzeczywistości niepoparte doświadczeniem bywa powodem wielu rozczarowań. Nie brakuje osób, które z mieszkań w blokach przeprowadziły się do domu na wieś mając nadzieję na obniżenie kosztów utrzymania. We własnym domu co prawda nie trzeba nikomu płacić czynszu jednak równocześnie ponosi się wysokie koszty ogrzewania, remontów, a także dojazdów i utrzymania samochodów.

Jeśli ktoś nie jest gotowy na ponoszenie obciążeń finansowych i organizacyjnych związanych z posiadaniem domu powinien więc rozważyć pomysł zakupu mieszkania. Tu co prawda mogą przeszkadzać sąsiedzi i wysokie czynsze, jednak zwykle mamy bliżej do centrum, do miejsca pracy i nie musimy martwić się remontami.

Stopka autorska: rynny – http://www.rotor.itl.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz