Budowa domu krok po kroku

Dla większości ludzi marzeniem jest posiadanie własnego domku, z ogródkiem i jeszcze najlepiej z psem. Co w takim razie trzeba zrobić, aby te niespełnione marzenia przekształcić w rzeczywistość? Przedstawiamy kilka podstawowych kroków do realizacji tych odważnych planów.

Reklama

1. Kupno działki

Jeżeli posiadasz już działkę, to możesz ominąć ten punkt i przejść do kolejnego. A jeśli jeszcze tego nie dokonałeś, to pamiętaj, że warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów podczas dokonywania transakcji zakupu ziemi. Najważniejszy jest stan prawny działki a także wszelkie informacje dotyczące jej specyfiki: czy można się na niej budować, czy posiada drogę dojazdową, co na niej już posiadamy (np. niechciane słupy energetyczne czy rury kanalizacyjne), itp. Równie istotne jest zwrócenie uwagi na sąsiedztwo osobowe jak i infrastrukturalne oraz ukształtowanie terenu.

2. Dobór projektu

Posiadając działkę mamy już pewien zarys tego, co chcemy na niej postawić. Dlatego też mamy dwie możliwości – możemy zakupić gotowy projekt (co wiąże się z mniejszymi kosztami) lub też zamówić ten jedyny, specjalny, tylko nasz. Oczywiście od projektu wiele zależy – dobry projekt jest wręcz połową sukcesu naszej budowy. W przypadku projektów-gotowców, są to zwykle już wcześniej sprawdzone modele, będziemy mogli więc wymienić doświadczenia z osobami, które budują bądź wybudowały podobny dom. Natomiast nasze indywidualne projekty będą zapewne unikalne, dopasowane do nawet najbardziej niestandardowych wymagań,  ale za to droższe.

budowlaniec

3. Formalności

Jest to chyba najbardziej mozolny etap, który zwykle budzi lęk i obawy wśród inwestorów. Aby móc rozpocząć budowę, musimy dysponować stosownym dokumentem – decyzją o pozwoleniu na budowę. Do jej uzyskania niezbędne jest złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie oraz dołączenie następujących dokumentów: projektu budowlanego – wraz z potrzebnymi opiniami i uzgodnieniami, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowanie terenu (jeśli nie istnieje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) oraz ewentualnie  dodatkowe dokumenty wynikające ze specyfiki budowy.

4. Ekipa i materiały

Kiedy zdecydujemy, czy sami będziemy dokonywać wszelkich robót na naszej budowie, czy zatrudnimy do tego właściwą ekipę, należy pomyśleć również o materiałach. Nie powinniśmy  jednak przy ich doborze kierować się przede wszystkim ceną, ale jakością i trwałością, a także renomą marki. Warto zasięgnąć rady fachowców lub też osób, które w niedawnym okresie same przechodziły przez proces budowy domu. Kupując samemu produkty warto zwracać na szczegóły zawarte na etykietach, a kiedy dokonuje tego osoba przez nas wyznaczona, również powinniśmy w pewnym stopniu kontrolować jej poczynania.

5. Proces budowy

Rozpoczęcie całego etapu przejścia od słów (a raczej projektów) do czynów wiąże się również z odpowiednim zabezpieczeniem i oznaczeniem terenu budowy. Należy zaopatrzyć się w niezbędne tablice oraz zadbać o ogrodzenie parceli.  Pamiętajmy także o zatrudnieniu tzw. kierownika budowy, który będzie koordynował całym procesem. Możemy także pomyśleć o sprowadzeniu na budowę inspektora nadzoru inwestorskiego, który będzie reprezentował nasze interesy i kontrolował działaniu ekipy oraz kierownika budowy.

Budowa domu wymaga solidnego przygotowania, ponieważ dom ma być dla nas miejscem nie na rok, dwa czy trzy lata, ale najczęściej – na całe życie. A kiedy już zrealizujemy nasze marzenia o własnych czterech kątach – pozostaje nam jedynie cieszyć się perspektywą wielu radosnych chwil, które z pewnością przeżyjemy w naszym domu. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie w proces budowy odpowiednich osób, które pomogą zrealizować nasze plany. Architekci, firmy budowlane, kierownicy budowy… Wybór doświadczonych i solidnych fachowców nie jest łatwy, szczególnie jeśli jesteśmy laikami w tej branży. W takiej sytuacji dobrze jest skontaktować się z Siecią Fachowa Ekipa.  To profesjonalna firma, która pomoże nam w wyborze odpowiednich specjalistów a także wesprze fachową wiedzą i doświadczeniem.

Stopka autorska: Budowa domu – http://www.fachowaekipa.pl/budowa-domu-krok-po-kroku/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz