Budowa kratki ściekowej

Kratki ściekowe ze stali nierdzewnej znajdują zastosowanie w wielu obiektach i pomieszczeniach – najczęściej stosowane w przemyśle spożywczym ze względu na swoje właściwości sanitarne. Instalowane są w magazynach, halach, szpitalach, przemyśle spożywczym. Prawie każdy z nas styka się z nimi na co dzień. Nie każdy jednak wie, jak są one zbudowane. Wiedza ta może okazać się bardzo przydatna w sytuacji, gdy sami decydujemy się na ich zakup czy montaż.

Reklama

kratka podłogowa
Odwodnienia liniowe zbudowane są z czterech głównych elementów. Pierwszym z nich jest pokrywa, która występuje w następujących rodzajach: drabinowy, kratowy antypoślizgowy, blaszany perforowany a także płytowy. Ta cześć kratki ściekowej jest widoczna i wystaje z ziemi – właściwie to z posadzki. Pod nią znajduje się korpus o okrągłym kształcie, który przyspiesza przepływ ścieków oraz uniemożliwia osadzanie się brudów na jego powierzchni. Jest on zespolony z częścią górną tzw. krzyżem do której wsuwany jest wymieniony wyżej ruszt przykrywający. Sam korpus występuje w czterech odmianach: jedno i dwuczęściowej a także w wersji pionowej i bocznej. Wersja dwuczęściowa pozwala na regulację jego wysokości. Dodatkowo wyposażona jest w pierścień mocujący oraz dociskowy aby można było podłączyć się również z hydro izolacją. Stosowane są w stropach stąd też często się je nazywa wpustami stropowymi.

Kratka ściekowa jest także wyposażona w syfon, który ma na celu uniemożliwić przedostawanie się na zewnątrz nieprzyjemnych zapachów – jest to zamknięcie wodne czy jak kto woli hydrauliczne. Czyszczenie jego jest bardzo proste, wystarczy zdjąć pokrywę, wyjąć syfon i już swobodnie można go umyć pod bieżącą wodą. Problem pojawia się w momencie gdy mamy do czynienia z duża ilością tłuszczy w zakładach przemysłowych lub restauracjach znanych sieci franczyzowych. Istnieje bowiem ryzyko że gorący tłuszcz spowodować może deformacje uszczelki co prowadzić będzie w konsekwencji do przedostawania się nieprzyjemnych zapachów z instalacji do pomieszczenia a w najgorszym wypadku wpadniecie syfonu do kanalizacji co raczej jest rzadkim przypadkiem. Ostatnią częścią jest sitko lub kosz osadczy, które mają za zadnie wyłapywać większe części ścieków, które przedostają się do kratki ściekowej a następnie dalej do kanalizacji. Jest to o tyle niebezpieczne zjawisko że brak kosza osadczego lub syfonu może spowodować zatkanie całej kanalizacji.

Budowa kratki ściekowej nie jest bardzo skomplikowana, ale stworzona jest w ten sposób, aby być jak najbardziej funkcjonalną i praktyczną.

Stopka autorska: Odwodnienia liniowe – http://kmb-steelproduct.eu/kanaly_rynnowe.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz