Buty trekkingowe – rodzaje

Czegoś takiego, jak buty trekkingowe nie ma. Są różne rodzaje butów, które mogą być używane przez turystów. Oto ich podstawowe cztery typy. Kto chce kupić buty trekkingowe, staje przed nie lada dylematem. Na rynku jest ich cała masa, a wszystkie inne. Czym się różnią? Poniżej cztery podstawowe rodzaje takiego obuwia.

Reklama

Lekkie buty trekkingowe

buty trekingoweŻadne tam ciężkie, poważne buty. Po prostu lekkie, sięgające do kostki buty, w których można chodzić na co dzień. Mają elastyczne wnętrze, dzięki czemu chodzi się w nich wygodnie w bardziej sprzyjających temu warunkach.

Takie buty trekkingowe nosi wielu turystów, którzy nie mają ambicji przemierzania gór czy zdobywania szczytów. Wykorzystują natomiast takie buty wtedy, gdy trzeba dużo chodzić, na przykład zwiedzając jakieś miasto.

To ważne, ponieważ takie lekkie buty nie są przystosowane do chodzenia w ciężkim terenie. Są niskie, więc kostka nie jest odpowiednio chroniona. A ich konstrukcja sprawia, że przy większych obciążeniach mogą nie wytrzymać. Jednym słowem, to buty na Krupówki ewentualnie na spacer na Morskie Oko, ale nie na Orlą Perć.

Typowe buty trekkingowe

Jeśli ktoś chce chodzić po górach, powinien wybrać standardowe buty trekkingowe, np. buty Salomon. Te zwykle są średnio wysokie lub wysokie, dzięki czemu osłaniają kostkę. A osłonięta kostka, to bezpieczna kostka, która chroniona jest na przykład przez zwichnięciami.

Jakie są zalety tych butów? Przede wszystkim właściwe trzymanie stopy także w trudnym terenie. Często również materiały, które w lepszy sposób chronią skórę, zapobiegając różnego rodzaju odparzeniom. Wiele z nich jest też zwyczajnie trwałych.

A ich wady? W wielu przypadkach trzeba czasu, żeby je rozchodzić. Nie zaleca się zakładania całkiem nowych butów tego rodzaju na wyprawę. Mogą obcierać. Lepiej trochę w nich pochodzić po parku, a dopiero potem zakładać na wycieczkę w góry.

Buty backpackerów

To specjalne buty, które przystosowane są do noszenia ciężkich ładunków. Bo kim jest backpacker? To taki turysta, który bierze plecak, wrzuca do niego wszystko, co potrzebne do przeżycia w jakimś dalekim miejscu i rusza w podróż. Na plecach ma więc piętnaście, czasem dwadzieścia kilogramów.

Oprócz tego, że sam musi być do takich ciężarów przystosowany, powinien również mieć buty, które nie rozpadną się po dwóch dniach. Czym się charakteryzuje tego rodzaju obuwie?

Przede wszystkim jest wytrzymałe. Mocniejsze łączenia, lepsza podeszwa – to wszystko przydaje się, gdy trzeba nosić ciężary. Ich wnętrze jest sztywniejsze: żeby nie odkształcało się tak łatwo pod wpływem ciężaru. Dodatkowo, ich konstrukcja ma wspierać turystę niosącego ciężki plecak.

Buty wysokogórskie

To specjalna kategoria, obejmująca te buty, które zaprojektowane są z myślą o osobach chodzących po wysokich górach. Ich wnętrze jest sztywne, ponieważ zadaniem tego obuwia jest przede wszystkim utrzymać sztywność stopy. Wygoda jest na dalszym planie.

Takie buty wytrzymują duże obciążenia, mają także podeszwy zaprojektowane tak, żeby można było w nich chodzić po lodzie. Są surowe, trwałe i mocne.

Czy przedstawione wyżej cztery opcje to wszystkie dostępne na rynku buty trekkingowe? Na pewno nie. Modeli jest wiele, niektóre łączą w sobie cechy poszczególnych odmian. Inne wytyczają własne ścieżki. Warto jednak mniej więcej orientować się w temacie przed wyjściem do sklepu.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz