Chirurgia plastyczna – nowa obsesja

chirurgia plastyczna

Ile można wydać na zmianę wyglądu? Dużo! Zabiegi kosztowały pewną Amerykankę 83 tys. dolarów. Żeby sfinansować zabiegi, musiała się porządnie zadłużyć. Chirurgia plastyczna staje się coraz większą obsesją Ameryki. Kobieta ma 33 lata. Dziś ma twarz i figurę taką, jakiej zawsze chciała. W przeszłości było inaczej. Jako nastolatka nienawidziła swojego ciała i wyglądu. W wieku 16 lat w końcu zdecydowała się to zmienić. Chirurgia plastyczna stała się dla niej sposobem na walkę z samą sobą oraz z przezwiskami kolegów ze szkoły, których była ofiarą. Najpierw zakochała się w swoim nowym nosie – chudszym i ładniejszym. Wkrótce przeniosła zainteresowanie z twarzy, na inne części ciała. Powiększyła sobie piersi, zrobiła liposukcję (odsysanie tłuszczu) oraz osiem innych zabiegów.

Chirurgia plastyczna – lek na kompleksy

Nie każdy rodzi się piękny – tłumaczy kobieta. Nie uważa też, żeby można było określić granicę, której chirurgia plastyczna przekraczać nie powinna. – Wszystko jest dopuszczalne, dopóki daje Ci pewność – podkreśla. Sama zamierza teraz rozpocząć karierę modelki. Praca jest jej potrzebna nie tylko po to, żeby potwierdzić swoją wartość, ale także ze względu na spore długi, które zaciągnęła. Rachunek Amerykanki zawiera min. czterokrotne powiększenie piersi, korektę oczu, łuków brwiowych, nosa, policzków, implantów, odsysanie tłuszczu i wymianę zębów.

Reklama

Dziś kobieta czuje się znacznie pewniejsza niż w przeszłości. Trzyma głowę wysoko, czego nie robiła przed operacjami. – Jestem gotowa – mówi. Inna, tym razem już znana modelka, Heidi Montag, przyznaje, że przeszła dziesięć zabiegów chirurgii plastycznej – wszystkie jednego dnia.

Chirurgia plastyczna – prosto z okładek

Takich osób jest – zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych – znacznie więcej. Obsesja, żeby wyglądać ładniej, bardziej perfekcyjnie, tak jak modelki na okładkach pism dotyka w coraz większym stopniu tzw. przeciętnych obywateli. W niektórych wypadkach zaczyna się mówić nawet o uzależnieniu od operacji plastycznych.

Tym, co prowadzi kobiety do podejmowania tak drastycznych kroków są media bombardujące ludzi zdjęciami idealnych kobiet przypominających raczej lalki barbie niż żywe osoby. Rezultaty mogą być niszczące, zwłaszcza dla młodszych osób, z nieugruntowaną psychiką.

Chirurgia plastyczna – także dla dzieci

Jak podaje Stowarzyszenie Amerykańskich Chirurgów Plastycznych w 2008 roku przeprowadzono w USA ponad 12 mln zabiegów, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak przewiduje ASPS do roku 2015 ma ich być aż 55 mln rocznie. Trzeba pamiętać jednak, że dane te dotyczą wszystkich zabiegów, także tych nieznacznych, takich jak botox czy usunięcie włosów. Chirurgia plastyczna to w dużej mierze właśnie takie zabiegi.

Poważnym problemem staje się za to uzależnienie od zabiegów osób młodych. Około 750 tys. zabiegów, z których 271 tys. miało charakter chirurgiczny, poważny, przeprowadzono na osobach w wieku od 20 do 29 lat. Kolejnych 219 tys. (prawie 82 poważne) dotyczyło dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 19 lat.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz