Chodziki dla najmłodszych

Temat chodzików dla małych dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Na pierwszy rzut oka chodziki wydają się być bardzo pomocne. Wewnątrz dużego stelażu na kółkach znajduje się materiałowe siedzisko, w którym umieszczane jest dziecko. Solidna kolorowa konstrukcja oferuje dziecku stymulację w postaci wesołych melodyjek, chroni je też przed upadkami i tym samym daje odrobinę wytchnienia rodzicom, zmęczonym ciągłym pilnowaniem swojej pociechy. Jednakże w praktyce chodziki przysparzają więcej szkód niż korzyści.

Reklama

Chodzik pozwala dziecku przemieszczać się z dużą prędkością, równocześnie chroniąc go przed zderzeniem z twardymi ścianami i krawędziami. Jednakże, jak zwracają uwagę specjaliści, takie przemieszczanie się nie ma zbyt wiele wspólnego z chodzeniem, ponieważ ciało dziecka jest podtrzymywane przez siedzisko i nawet lekkie odepchnięcie się stopami pozwala mu wprawić chodzik w ruch. W założeniu chodziki są przeznaczone dla dzieci, które nauczyły się już siadać i mają pomóc im w samodzielnym stawaniu i chodzeniu. Nieporządanym efektem takiego obrotu spraw jest jednak „przeskoczenie” przez dziecko bardzo ważnego etapu w jego psychofizycznym rozwoju, jakim jest raczkowanie. Tymczasem to właśnie podczas raczkowania maluch uczy się kontrolować swoje ciało i nabywa właściwej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Na tym etapie wzmacniają się także jego mięśnie i stawy. Dziecko, które prawidłowo przeszło okres raczkowania, szybciej nauczy się chodzić, a jego upadki podczas tej nauki będą rzadsze i mniej bolesne. Tymczasem niemowlę, które spędziło okres raczkowania w chodziku, będzie miało gorzej wykształcony zmysł równowagi i gorszą ocenę odległości. Ponadto dziecko w chodziku nie widzi swoich stóp i nie ma świadomości co robić, żeby się poruszać. Dla niego postawienie pierwszych samodzielnych kroków będzie znacznie trudniejsze.

Powyższe zastrzeżenia nie muszą oznaczać, że powinniśmy wyrzucić chodzik do śmieci, jeżeli już go kupiliśmy. Ważne, żeby nasz maluch nie spędzał w nim zbyt dużo czasu. Nie powinniśmy też zakładać, że skoro dziecko jest w chodziku, to na pewno nic mu się nie stanie. Konieczne jest zablokowanie mu dostępu do schodów i łatwych do ściągnięcia obrusów. Powinniśmy też odstawić chodzik zanim dziecko nauczy się samodzielnie chodzić. Dobrym pomysłem może być wybór chodzika stacjonarnego, który jest uważany za bezpieczniejszy od tradycyjnego.

Stopka autorska: dzieckoity.pl – chodziki

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz