Jakie są choroby krwi?

choroby krwiNajliczniejszą grupą chorób krwi są anemie. Są one tak powszechne i liczne, że lekarze nie potrafią nawet za pomocą danych statystycznych określić ich przybliżonej liczby. Bierze się to  stąd że anemia jest chorobą która może się utrzymywać przez około tydzień, a potem zniknie. Lekkie anemie, bo o nich mowa są chorobami nie zauważalnymi, jednak są to choroby krwi, ponieważ krew nie funkcjonuje tak jak należy. Wielu ludzi nie zawraca sobie za bardzo głowy chorobami krwi i nie zwracają na nie uwagi, a mogą być one nawet groźniejsze od wielu innych.

Reklama

Choroba von Willebranda

Choroba ta jest podobna do hemofilii, czyli krwawienie do mięśni, podbiegnięcia krwawe, krwawienia do stawów. Podobna również jest do skazy płytkowej, czyli krwawienie z nosa itd. W chorobie tej krew nie krzepnie tak jak należy, a samo krwawienie w czasie skaleczenia jest o wiele dłuższe.

Skazy płytkowe

Zazwyczaj skazy krwotoczne najczęściej występują jako skazy płytkowe, a nie zaś jako skazy osoczowe. Najważniejsze ze wszystkich chorób tego typu to skazy wywołane małą ilością we krwi (trompocytopenie).

Lekarza twierdzą, że te ważne elementy w krwi człowieka są niszczone albo w małej ilości produkowane w szpiku kostnym. Za główną przyczynę przyjmuje się uszkodzenia szpiku kostnego przez leki (np. cytostatyki), przez HIV.

Problemem dla chorych na tą chorobę jest fakt, że ich własny układ odpornościowy niszczy płytki krwi. W znanej małopłytkowości tzw. samoistnej plamicy małopłytkowej dochodzi do tego typu sytuacji. Powiększona śledziona również może wywoływać choroby krwi poprzez niszczenie płytek krwi (hipersplenizm).

Skazy naczyniowe

Co prawda skazy naczyniowe nie należą do chorób krwi, to jednak są ona ściśle z nimi związane, ponieważ mogą one powodować krwotoki poprzez pękanie powodowane kruchością naczyń krwionośnych. Choroba  Rendu-Oslera należy do wrodzonych skaz naczyniowych.

Stopka autorska: choroby krwi – http://www.pierwszyportal.pl/teksty,cialo_czlowieka,22,1,krew_i_jej_choroby,325.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz