Żeglując wzdłuż chorwackiego wybrzeża Adriatyku

Chorwacja posiada prawie 6 tysięcy kilometrów linii brzegowej. Podczas rejsu wzdłuż wybrzeża mija się nieraz miasta o kilkusetletniej historii, ma się możliwość podziwiania wspaniałej przyrody, a zdarza się, że łódkom towarzyszą bardzo ciekawskie delfiny. Niezliczona ilość wysp i wysepek, mnóstwo uroczych zatoczek i ciepłe wody Adriatyku, to właśnie czeka osoby, które Chorwację postanowiły zwiedzić żaglówką płynąc od portu do portu, a co ważne idealne warunki dla początkujących żeglarzy.

Reklama

chorwacjaPo drodze bez problemu ci, których interesują tanie noclegi, znajdą coś odpowiedniego dla siebie – czy to żeby odpocząć od spania na łódce, czy też osoby wynajmujące sprzęt na miejscu i korzystające z niego tylko przez część urlopu nie będą miały problemu z kwaterami.

Jednym z ciekawszych, jeśli nie najciekawszych portów, które koniecznie trzeba zwiedzić jest Trogir. Określany mianem „architektonicznej perły Adriatyku”. Starówka miasta, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO na każdym wywiera niesamowite wrażenie. Zwarta zabudowa to wzorcowo zachowany przykład średniowiecznego układu urbanistycznego. Centralny jego punkt stanowi katedra św. Wawrzyńca. Zachowały się również mury miejskie i dwie baszty, które wyglądają naprawdę imponująco.

Warto odwiedzić także którąś z mijanych wysp, jak np. Korcula przy brzegach której można nurkować i podziwiać bogactwo roślin i ryb. Kolejna ciekawa wyspa to Brac, ze swoją wspaniałą plaża Złoty Róg i rewelacyjnymi warunkami dla surferów.

Nie można także ominąć Dubrownika- potężny mur obronny, kamienne budynki z dachami z czerwonej dachówki i eleganckie pałace- te rzeczy rzucają się na wejściu. Starówka miasta jest zamknięta dla ruchu i warto wcześniej przygotować sobie trasę zwiedzania po tym przepięknym mieście. Znajduje się tu jedna z najstarszych synagog w Europie i najstarsza w Europie apteka, która funkcjonuje od 1317 roku. Licznie odwiedzane są również pałace – Rektorów- niegdyś siedziba władz Republiki Dubrownickiej, a obecnie muzeum, pałac Sponza, w którym dzisiaj mieści się Archiwum Dubrownickie. Nie lada atrakcją się zabytkowe studnie Onofria pochodzące z XV wieku, stanowiące jednocześnie fontannę i zbiorniki na wodę.

Oczywiście do zobaczenia jest jeszcze Split i Szybenik. Dla wybierających się jeszcze dalej na północ powinno wystarczyć czasu na zatrzymanie się w Zadarze, na wyspie Krk i opłynięcie wspaniałego półwyspu, jakim jest Istria. Podróżowanie morzem wzdłuż wybrzeża Chorwacji to nie lada wyzwanie dla przewodnika, który ze względu na ograniczony czas musi wybrać te najciekawsze miejscowości, a których w Chorwacji jest tak dużo!

Stopka autorska: Chorwacja tanie noclegi

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz