Ciepły montaż okien, czyli doskonała izolacja termiczna

Prawidłowe osadzenie okna jest bardzo ważne, zapewnia termoizolację oraz energooszczędność w budynku. Ciepły montaż okien z wykorzystaniem pianki, taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej pozwala na osadzenie ich w warstwie ocieplenia, jednocześnie eliminując mostki termiczne.

Reklama

Ciepły montaż różni się od tradycyjnego tym, że okna są wstawiane do muru warstwowego, czyli składającego się z kilku warstw. Stolarka okienna jest montowana właśnie w strefie izolacyjnej w taki sposób, jakby okno było jej przedłużeniem. Ciepły montaż okien można stosować tylko w budynkach nowo powstających oraz poddawanych termomodernizacji. Nie można tej metody zastosować w domach mających ściany jednolite z tego powodu, że nie są one ocieplone. Cieplnym montaż okien ma zminimalizować powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc powodujących straty ciepła.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Właściwe osadzenie okna przy zastosowaniu ciepłego montażu jest uzależnione od konstrukcji muru. Gdy dom ma ściany dwuwarstwowe z izolacją zewnętrzną o grubości około 10 – 15 cm, okna powinny znajdować się jak najbliżej krawędzi zewnętrznej muru, do której przylega warstwa ocieplenia zachodząca na ramę. Natomiast przy ścianie trójwarstwowej lub dwuwarstwowej z ociepleniem o grubości powyżej 15 cm stolarkę okienną należy osadzić bezpośrednio w strefie ocieplenia, tuż nad izolacją i poza murem. Jednak w tym przypadku problemem jest stabilne zamontowanie ościeżnicy w warstwie izolacyjnej – powinna zostać przymocowana za pomocą specjalnych elementów montażowych jak wysięgniki czy kotwy statyczne.

Trzy warstwy izolacji – ochrona przed wilgocią

W ciepłym montażu okien stosuje się termoizolacyjną piankę, która jest dodatkowo zabezpieczona od wewnątrz taśmą lub folią paroszczelną, a od zewnątrz – wodoodporną taśmą paroprzepuszczalną. To daje trzy warstwy paroizolacyjne, które uniemożliwiają wnikanie wilgoci do domu, chroniąc piankę przed opadami i jednocześnie umożliwiając dyfuzję pary wodnej. Dzięki zastosowaniu taśm izolacyjnych pianka pozostaje sucha, co sprawia, że odpowiednio izoluje termicznie i akustycznie. Skuteczny i efektywny ciepły montaż stolarki okiennej powinien zabezpieczać mur przed wilgocią, przewiewami i rozwojem groźnych dla naszego zdrowia grzybów oraz pleśni. Ważne, aby montowane okno dodatkowo zabezpieczyć materiałami paroprzepuszczalnymi, dzięki temu zapewnimy mu izolacje przed opadami i wilgocią.

Ciepły montaż okien to w Polsce metoda dość nowa, dlatego trudno znaleźć specjalistę posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie w takich pracach. Wykonawcy nieznający się na tej metodzie montażu często stosują zbyt małą liczbę kotew lub ich niewłaściwy rozstaw, przez co obniżają stabilność konstrukcji okna. Przy ciepłym montażu ważny jest również odpowiedni rozmiar stolarki – okno musi być właściwie dopasowane do otworu okiennego. Decydując się na zastosowanie tej metody montażu okien, warto poszukać specjalistycznej firmy, mającej doświadczenie w takich pracach, co pozwoli uniknąć kosztownych problemów podczas eksploatacji okien.

Źródło: alsal.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz