Co może wyróżniać sklep komputerowy?

W większości przypadków trudno o oryginalną strategię prowadzenia biznesu takiego, jak sklep komputerowy. Co nie znaczy, że nie da się jej wymyślić.

Reklama

Sposobów jest wiele, a większość wypróbowana. Trudno znaleźć coś oryginalnego. Trzeba jednak próbować. Jak? Myśląc!

Niskie ceny: mało wyróżniające

monitory komputeroweNa takim rynku, jak polski, gdzie każdy szuka okazji i chce kupić produkt jak najtaniej, strategia opata na niskich cenach może wydawać się pociągająca. W końcu czym przekonać klienta, jeśli nie tym, co ceni on najbardziej?

Zapewne z tego założenia wychodzi większość tych, którzy prowadzą sklep komputerowy. Pojawiają się coraz tańsze oferty, tyle że nikogo już nie wyróżniają. Dla klientów obniżki cen są tak oczywiste, jak powodzie na wiosnę, więc nie zwracają na nie uwagi. Sklep komputerowy, który sięgnie po taką koncepcję, przepadnie nie tylko w tłumie innych, ale polegnie na atrakcyjności oferty. Wielkie sieci zawsze przebiją go reklamowaną ofertą.

Wysoka jakość obsługi: tak, ale to standard

Można więc spróbować z innej strony. Odpuścić sobie walkę ceną i postawić na jakość obsługi. Skupić się na tym, żeby klienci wiedzieli wszystko o sprzedawanym sprzęcie i mieli do dyspozycji także serwis posprzedażowy. Zaraz, zaraz… Przecież to wszystko już jest w ofercie takich przedsiębiorstw.

Praktycznie każdy sklep komputerowy dba o to, żeby klient czuł się zadbany. Takie zachowanie jest standardem i w zasadzie trudno się temu dziwić. Dla tych, którzy wydają mimo wszystko dość spore sumy pieniędzy na sprzęt, ważne jest to, jak się nimi sprzedawcy zajmują. Słowem – jest to standard, który nikogo nie powinien ani dziwić, ani zaskakiwać.

Szeroki asortyment: a są inne?

Kombinujmy więc dalej. Co może być ważne z punktu widzenia klienta? Na przykład – wybór. Kto kupuje laptopa, chce mieć pewność, że przeanalizował wszystkie dostępne oferty. Dlatego sklep komputerowy, który chce zawalczyć o pozycję na rynku powinien zaproponować mu tak szeroki asortyment, jak to tylko możliwe.

No właśnie. Taka myśl nie jest w żaden sposób odkrywcza. To powielenie analizy, którą wiele osób robiło już wcześniej. W dzisiejszych czasach każdy dąży do tego, aby w swojej branży oferować jak najszerszy asortyment. Chociaż, akurat to nie jest regułą.

Produkty jednej firmy: chyba, że Apple

Są przecież sklepy, w których kupić można produkty jednego tylko producenta. Takie salony firmowe zawężają więc swoją ofertę, ale jednocześnie dbają o to, żeby była pełna w ramach danej marki. Jest tylko jedne problem: na rynku jest w zasadzie jedna tylko na tyle rozpoznawalna firma, żeby taka strategia przyniosła sukces. To Apple.

Radykalizm: to może zagrać

W tym miejscu warto przystanąć i pomyśleć o czymś innym. Choćby o tym, kto kupuje komputery. To gracze, właściciele firm albo zwykli ludzie, którzy potrzebują ich do oglądania filmów. Co z tego wynika?

Można otworzyć sklep komputerowy, który będzie oferował, na przykład, tylko sprzęt dla graczy. Wypasione myszki, podrasowane komputery, duże monitory – słowem wszystko, co może przydać się komuś, kto dużo gra. Zawsze to jakaś opcja, prawda?

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz