Co nastanie po stylu retro?

Styl vintage mocno zaczyna królować w modzie. Ubrania w stylu retro stają się coraz modniejsze. Czy to dobrze? Modowe inspiracje rodem z lat 20., 30. czy 60. wydają się być dobra odskocznią. Szyk i elegancja od dawna przestała być tym, czym kierują się dzisiejsze kobiety przy wybieraniu ubrań. Na to też nastawili się producenci, masowo sprzedający ubrania wylansowane przez gwiazdy, niekoniecznie stylowe czy eleganckie. Ubrania stanowią pewną formę osobowości kobiet, a raczej jej zanikania. Można zauważyć coraz krótsze spódnice, bluzki z coraz większym dekoltem, a wszystko w ramach szeroko pojętej „mody”.

Wiele dzisiejszych kobiet gotowych jest ubrać na siebie worek, jeśli media uznają to za krzyk mody. Widać wyraźny zanik indywidualizmu czy pomysłu na siebie. Przechodząc ulicą można zobaczyć wiele kobiet ubranych w podobne ubrania, a masowość zalewa świat. Ze świecą można szukać osób, które wydałyby się oryginalne. Kobiety ubierają to, co kreują projektanci, media i gwiazdy czy celebryci.

Ostatnim hitem modowym są ubrania vintage – można delikatnie odetchnąć. Tak jest, wracamy do korzeni, inspirujemy się czymś, co kojarzy się z klasą i szykiem. Jednak tu pojawia się znak naszych czasów – ubrania te różnią się od tych z lat wcześniejszych przede wszystkim długością. Wyzwolone kobiety w czasach rozluźnienia obyczajów nie mogą pozwolić sobie na sukienki za kolano. Buszując po sklepach ciężko jest się natchnąć na sukienkę, spódnicę, która zakrywałaby kolana.

Ale czy wszystkie kobiety chcą odkrywać swoje ciało? Czy społeczne przyzwolenie na nagość musi oznaczać, że każda kobieta chce pokazywać nogi? Niestety masowość kultury zapomniała o oryginalności czy indywidualności. Nie chcesz wyglądać jak inni? Musisz mieć własnego krawca, który będzie ci szył na zamówienie. Ewentualnie drugim wyjściem jest szukanie ubrań po second handach, gdzie za niską cenę można znaleźć „perełki”. Z tym, że na to potrzeba czasu, a na jego nadmiar nikt ze współczesnych ludzi nie może narzekać.

Jaka jest więc recepta na zachowanie swojej indywidualności? Modowe inspiracje są z pewnością przydatne, jednak ślepe podążanie za modą bywa zgubne. Teraz mamy retro, jest pięknie, ale co się stanie, gdy projektanci wykreują coś, co nie ma nic wspólnego z dobrym stylem czy klasą? Prawdopodobnie większość podąży za modą. Takie są koleje rzeczy. Ale czy kobiety w końcu sprzeciwią się uprzedmiotowieniu ich ciała? To pytanie pozostawmy kobietom, które mają świadomość własnej wyjątkowości. Starajmy się zatem znaleźć swój własny styl i być wiernym właśnie jemu.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz