Co pomaga początkującym robić zdjęcia?

Każdy początkujący fotograf ma wiele problemów i mało wiedzy. Jednak to wszystko da się zmienić.

Reklama

Oczywiście pomocni są zarówno ludzie jak i sprzęt, którym się posługuje. Jednakże najważniejsze jest, żeby robić dużo zdjęć i czytać poradniki.

A więc zacznijmy od sprzętu. Każdy aparat, nie ważne czy jest to cyfrówka czy lustrzanka, posiada programy tematyczne. Są to gotowe ustawienia, które pozwalają na robienie zdjęć w każdym momencie bez dłuższego przygotowania. Dzięki temu na przykład możemy zrobić zdjęcie biegnącej osobie bez tracenia czasu. Wystarczy ustawić tryb sportu i można robić zdjęcie. Programy tematyczne w aparacie mają specyficzne ustawienia odpowiednio dobrane do sytuacji. Dzięki czemu osoba, która nie zna się zbyt dobrze na sprzęcie i fotografii, może zrobić dobre zdjęcie. Dodatkowo jest to bardzo miłe usprawnienie dla osób początkujących, które dopiero zaczynają się uczyć.

Skąd zdobyć wiedzę?

Bardzo ważne dla osób początkujących jest czytanie poradników i książek. Oczywiście nie trzeba ich wszystkich kupować. Można pójść do empiku i coś sobie przeczytać. A poradników bardzo dużo można znaleźć w sieci. Warto zapisać się również na darmowe kursy mailowe, które czasami naprawdę zawierają wiele ciekawych informacji. Dzięki temu z dnia na dzień wiedza początkującego staje się większa.

Jak zdobyć praktyczne umiejętności?

Jednak nie sama wiedza czyni mistrzem. Nie można zapomnieć o praktyce. Doświadczenie zdobywa się poprzez robienie zdjęć. Dlatego też trzeba robić dużo zdjęć. Najlepiej znaleźć sobie jeden obiekt i próbować różnych ustawień aparatu oraz różnych perspektyw. A po całej sesji zgrać zdjęcia na komputer. Przejrzeć do dokładnie zapisując sobie, co jest źle albo to co się nie podoba. I znowu starać się poczytać na ten temat. Jeżeli nie wiemy czegoś, możemy zapytać na forum tematycznym. Jest wiele ludzi, którzy się na tym znają i z pewnością pomogą młodym fotografom.

W ramach podsumowania

Nigdy nie wyrzucaj zdjęć! Nie kasuj ich! Może nie są najlepsze, ale za to w przyszłości będziesz mógł zobaczyć swoje postępy. A jeżeli się przykładasz i regularnie powiększasz swoją wiedzę zakresie fotografii, to jestem pewna, że efekty będzie widać. Jeżeli sam niem wiesz, czy zdjęcia są dobre, wstaw je na forum i poproś o opinie oraz o porady jak zniwelować błędy. Albo możesz też zapytać znajomego, który zajmuje się fotografią. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, żeby na początek zarzucił Cie pojęciami, których nie znasz. Zapytasz o balans bieli oraz kadr. To są dwie podstawowe rzeczy. Z czasem będziesz coraz bardziej udoskonalał swoje zdjęcia.

Stopka autorska: Programy tematyczne w aparacie – http://julenka.pl/programy-tematycznie-w-aparacie/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz