Co warto wiedzieć o audycie IT?

Wielu przedsiębiorców jeszcze niedawno wykazywało się daleko posuniętą ostrożnością wówczas, gdy przedmiotem dyskusji był audyt zasobów informatycznych pojawiających się w ich firmach.

Reklama

Owszem, żaden nie chciał utrzymywać, że nie ma on sensu, wielu specjalizowało się jednak w wymyślaniu mniej lub bardziej prawdopodobnych powodów, dla których mówimy o rozwiązaniu, które nie powinno być wprowadzane w ich firmach. Bardziej szczera dyskusja przeważnie uświadamiała, że problemem jest przede wszystkim koszt audytu IT, kompleksowe działania obejmujące nie tylko audyt sprzętu, ale również zainstalowanego na nim oprogramowania i jego legalności nie należą bowiem do najtańszych.

Warto mieć jednak na uwadze to, że audyt IT posiada szereg zalet sprawiających, że wykonanie go znajduje uzasadnienie nawet wówczas, gdy koszt współpracy ze specjalistyczną firmą nie jest mały. Nie można przecież nie zauważyć tego, że zarządzanie firmowymi zasobami informatycznymi w wielu przedsiębiorstwach pozostawia naprawdę wiele do życzenia, a audyt informatyczny jest w stanie rozwiązać ten problem w sposób kompleksowy. Firma, która wie, jakimi zasobami dysponuje, wie również, jak z nich w pełni korzystać, nie raz okazuje się zaś, że duży potencjał przedsiębiorstwa nie jest wykorzystywany wyłącznie dlatego, że brakuje informacji na temat jego możliwości.

Oczywiście, nie każdy audyt IT jest jednakowo wartościowy, firma, która decyduje się na jego wykonanie musi mieć więc świadomość tego, że wiele zależy od reputacji specjalistów podejmujących się tego zadania. Spore znaczenie ma również częstotliwość wykonywania podobnej analizy sprzętu i oprogramowania, choć w tym konkretnym przypadku niezwykle trudno jest odpowiedzieć na pytanie o to, która z opcji może być uznana za w największym stopniu godną rozpatrzenia. Wiele zależy od specyfiki firmy i branży, w której działa dane przedsiębiorstwo, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że audyt IT ma sens przede wszystkim wówczas, gdy jest wykonywany systematycznie.

Osoby, które obawiają się audytu IT ze względu na jego koszty również nie znajdują się już w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Liczba firm wykonujących audyty nie jest mała, a co za tym idzie systematycznie maleje również koszt usług tego rodzaju. Inwestycja w profesjonalny audyt IT staje się więc coraz bardziej opłacalna również ze względów finansowych.

Stopka autorska: audyt IT – http://www.microsoft.com/poland/msp/problem-1-6.aspx

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz