Co z tą ekologią?

ekologiaEkologia, ekologia! Krzyczą chyba wszystkie portale i gazety w swoich artykułach. Piszą o tym jak powinno wyglądać życie człowieka chcącego żyć w zgodzie z naturą. Jedz kiełki i popijaj wodą, mówią skrajnie zieloni, inni  z kolei namawiają do oszczędzania energii poprzez wyłączanie monitorów, listw i świateł. Jednak musimy pamiętać, że jeśli jest to żarówka energooszczędna wówczas musi palić się przynajmniej siedem minut. Czasami można się zgubić w zawiłości tych wszystkich procedur. A! Zapomniał bym jeszcze o plastikowych torbach. Koniecznie kup sobie torbę płucienną. Najlepiej jeszcze jeśli posiada jakiś fajny logotyp.

Reklama

Niestety prawda jest taka, że nie każdego stać na takie rozwiązania. Bo jak każdy nowy krzyk mody i trend rynkowy, ekologia kosztuje dużo. Dla niektórych za dużo. Dlatego dobrym rozwiązaniem było by zobowiązanie zamożniejszych do przestrzeganie zasad ekologii. Kogo mam na myśli? Przede wszystkim zamożne firmy, u których na sprawozdaniach finansowych ewidentnie widać, że stać ich na to. Dla przykładu duże sieci hipermarketów zamiast oferować plastikowe torby mogą dawać papierowe lub tak jak to robią niektóre z nich, biodegradowalne. Wszak to od nich praktycznie większość ludzi bierze plastikowe torby. Czy kiedykolwiek ktoś z Was kupił paczkę plastikowych toreb? Raczej nie. Dlatego to ze sklepów czerpiemy ich stały dopływ.

Jednak plastikowe torby i ekologiczne jedzenie to nie wszystko. Również na etapie tworzenia naszego domu i organizacji naszego życia można użyć ekologicznych rozwiązań. O czym mówię? Chociażby panele fotowoltaiczne. Pozwalają one na zamianę energii słonecznej w energię elektryczną. Jednym słowem zielona energia! Przede wszystkim jest ona dużo tańsza niż energia czerpana z sieci. Co jest w takim razie ograniczeniem? Koszt instalacji takich systemów fotowoltaicznych. Jednak taka jednorazowa inwestycja z pewnością się zwróci. Pytanie tylko kiedy. Innym rozwiązaniem mogą być jeszcze wiatraki generujące prąd lub elektrownie wodne. Jednak jeśli chodzi o elektrownie wodne to niestety nie jesteśmy w stanie zbudować sobie takiej, która była by tylko elektrownią dla naszego domu. Zazwyczaj są to dużo większe elektrownie.

W każdym razie z pewnością warto zastanowić się nad przejściem na ekologiczny tryb życia. Z pewnością wyjdzie to na dobre i nam i naszym dzieciom. Nie możemy o tym nie myśleć, szczególnie teraz.

 

Stopka autorska: panele fotowoltaiczne – http://www.soel.com.pl/panele_sloneczne_CNPV.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz