Co zrobić ze starym komputerem?

Przeglądając pewnego popołudnia różne fora internetowe natknąłem się na zagadnienia związane z problemem pozbycia się starego sprzętu elektronicznego, w tym komputerów.

Reklama

stare komputeryOkazuje się, że w Polsce wcale nie jest takie proste pozbycie się starego sprzętu. Do oddawania do punktów utylizacji, czy do recyklingu zużytych sprzętów elektronicznych obliguje nas prawo polskie. Nie możemy ot tak po prostu wyrzucić go do śmietnika. Mimo to okazuje się, że nie tak łatwo jest się pozbyć starego sprzętu. Sklepy nie chcą ich przyjmować, z firmami odbierającymi elektro-śmieci trzeba się umawiać i często nie pasują nam godziny ich pracy. Trzeba więc poszukać innych metod wykorzystania starego sprzętu tak, by nie kurzył się bez sensu w szafie i nie zajmował niepotrzebnie miejsca.

I tu nasuwa się konkretne pytanie: co w takim razie zrobić ze starym komputerem? Okazuje się, że mimo wszystko nie jest to aż takie trudne zagadnienie, a internauci się w coraz to nowych pomysłach na wykorzystanie elektroodpadów.

Jeśli nie chcemy sami do niczego zastosować starego laptopa, czy komputera stacjonarnego, możemy go zanieść do lokalnego serwisu komputerowego. Kosztowało nas to będzie trochę fatygi, bo serwis do nas nie przyjdzie, ale istnieje za to szansa, że jeśli komputer będzie tego wart, to serwis chociaż symbolicznie nagrodzi nas za to jakąś gotówką.

Jeśli posiadamy jakąkolwiek wiedzę na temat budowy komputerów, możemy sami na własną rękę rozkręcić dany egzemplarz i niewyeksploatowane elementy zwyczajnie spróbować sprzedać. Tutaj istnieje jednakże ryzyko, że bardzo długo będzie trwał proces sprzedaży, nie na każde bowiem części jest zapotrzebowanie. Ponadto musimy także liczyć się z faktem, że każdy komputer stacjonarny czy w szczególności laptop jest inaczej zbudowany i przy niewprawnym rozkładaniu go na części możemy coś połamać czy uszkodzić, a tym samym spadnie jego wartość rynkowa. Warto się więc jednak zastanowić czy lepiej odsprzedać sprzęt na części serwisowi, czy samemu podejmować trud odzyskania jakichkolwiek pieniędzy. Podejmując jednak którąkolwiek z tych decyzji należy pamiętać o zrobieniu wcześniej kilku rzeczy.

Przygotowanie komputera do sprzedaży

Przede wszystkim należy zgrać (o ile to możliwe) przegrać nasze osobiste pliki i ustawienia ze starego komputera na nowy. Jest to dosyć prosta czynność, a w serwisie zapłacimy za taką usługę około 50 złotych. Jeśli nie chcemy tych danych na naszym nowym komputerze można równie dobrze zgrać je na jakiś nośnik typu płyta CD, dysk przenośny, pendrive itp.

Gdy już uporamy się z tak ważnym zadaniem należy usunąć wszystkie nasze dane pozostawione na dysku twardym. Osoba, która będzie miała dostęp do naszego starego dysku mimo to będzie potrafiła odzyskać z niego dane. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż znajdują się tam często nasze hasła do poczty elektronicznej, banków, kont. Często skutkuje to z kradzieżą danych osobowych. Dlatego warto użyć specjalnego programu do usuwania danych z dysku twardego, co uniemożliwi naszą identyfikację. Tak przygotowany komputer możemy oddać w ręce serwisu bądź sprzedać „na części”.

Jeśli natomiast jesteśmy na tyle przywiązani do swojego sprzętu komputerowego, że nie potrafimy się go pozbyć, a mamy dzieci, możemy właśnie im go podarować. Z pewnością chętnie przygarną niechciany sprzęt i będą wzbogacać swoją wiedzę, jeśli nie w trakcie nauki pracy na nim, to chociażby sprawdzą z czego jest taki komputer zbudowany.

Człowiek jest jednak na tyle sentymentalny i przywiązuje się do posiadanych rzeczy, że niejednokrotnie podjęcie decyzji o oddaniu bądź sprzedaniu starego komputera zajmuje sporo czasu i niejedną godzinę tracimy na walkę z myślami: oddać-nie oddać. W takim przypadku wyobraźnia ludzka nie zna granic. Im bardziej będziemy pomysłowi tym ciekawsze efekty możemy uzyskać.

Ramka cyfrowa

Ze zużytego laptopa można zrobić na pewno wiele ciekawych rzeczy. Jednym z takich pomysłów jest ramka cyfrowa. Jej zbudowanie zależy jednak od stanu naszego laptopa.

Pierwszym koniecznym warunkiem jest sprawna matryca. Będziemy też potrzebowali ramkę taką, by pasowała do naszej matrycy. Z tyłu na matrycy naklejamy dyktę, by do niej przymocować „wnętrzności” naszego laptopa-całą płytę główną. I tak oto z jednego niechcianego już sprzętu mamy nowoczesną ramkę na zdjęcia.

Laptop jako drugi monitor

Jeśli nie chcemy się pozbywać starego laptopa, możemy go także wykorzystać jako drugi monitor. Pomysł wydaje się dość dziwaczny, ale pracy na dwóch ekranach trzeba spróbować.

Takie rozwiązanie ma sens np. by przesunąć na drugi monitor odtwarzacz muzyczny czy narzędzia graficzne. Warunkiem spójnego działania jest podłączenie obydwu notboków do routera. To rozwiązanie najbardziej przydatne jest osobom, które potrzebują zwiększyć swój obszar roboczy. Najprostszym rozwiązaniem, by wszystko działało jak należy jest zainstalowanie specjalnego oprogramowania dedykowanego tej czynności.

Komputer jako domowy serwer

Z własnego doświadczenia wiem, że każdy ma w domu więcej urządzeń łączących się z Internetem niż tylko komputer: telefon na androidzie, laptop, komputer stacjonarny itp. Często jesteśmy zmuszeni pracować na określonym sprzęcie, gdyż ciężko za każdym razem kopiować pliki, by pracować raz na komputerze stacjonarnym, a innym razem na laptopie.

W związku z tym możemy wykorzystać stary, często już zniszczony, noszący liczne ślady użytkowania komputer, by stworzyć domowy serwer. Laptop, czy też komputer stacjonarny służący nam w tym celu powinien na pewno zużywać mało prądu. Jeśli mamy np. wydajną kartę graficzną, warto pomyśleć nad jej sprzedażą i zakupem innej, mniej prądożernej. Drugą ważną rzeczą, którą większość z nas w domu zapewne posiada, jest router. Bez niego nie połączymy naszych sprzętów. Wszystkie wersje systemu Windows od 95 są wyposażone w funkcje sieciowe, dlatego nie potrzebujemy do naszego domowego serwera dodatkowego oprogramowania, za wyjątkiem aplikacji FileZilla Server, którą możemy za darmo pobrać z Internetu. Teraz już wystarczy tylko odpowiednia konfiguracja, rozdanie praw i haseł odpowiednim osobom i już możemy pracować raz w tym, raz w innym pomieszczeniu bez konieczności kopiowania plików lub też grać bez przeszkód z innymi użytkownikami.

Laptop jako podręczna książka kucharska

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że miejscem, które powinien omijać każdy komputer jest na pewno kuchnia. Nie służą mu na pewno ani działające w niej temperatury ani wilgotność powietrza. Ponadto istnieje duże ryzyko zalania naszego ukochanego laptopa, bądź inne jego uszkodzenia. Z drugiej zaś strony mija era książek kucharskich i większość przepisów i tak czerpiemy z Internetu. Dlatego nasz stary kochany laptop, którego nam już nie szkoda i nie będziemy rozpaczać z powodu jego uszkodzenia może nam służyć jako interaktywna przenośna książka kucharska. Umieszczając takiego w sumie już niepotrzebnego laptopa w kuchni już nie będziemy musieli biegać do drugiego pokoju, by sprawdzić każdą kolejną część przepisu. Co więcej korzystając z takiej książki kucharskiej można jednocześnie umilić sobie czas puszczoną w trakcie gotowania ulubioną muzyką.

Dysk twardy jako nośnik danych

Jeśli nasz laptop czy komputer stacjonarny faktycznie już się do niczego nie nadaje lub nie mamy inwencji twórczej, by coś z niego jeszcze stworzyć, zawsze możemy działający dysk twardy wykorzystać jako kopie bezpieczeństwa danych. Wystarczy kupić do niego obudowę i już mamy gdzie przechowywać nasze pliki bez obciążania naszego nowego komputera.

Stopka autorska: curepc.com.pl – serwis komputerów gorzów wielkopolski

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz