Coś więcej o komunikacji – negocjacje

Komunikujemy się codziennie. Czy to za pomocą słów, wyrazów czy gestów. Komunikacja jest nieodzownym elementem naszego istnienia. Ciężko sobie wyobrazić bez niej życie. Nie moglibyśmy przekazywać naszych myśli, odczuć, stwierdzeń. Nie istniałby handel, cała ekonomia nie miałaby sensu i wszyscy byliby samotnikami. Nikt nie mógłby znaleźć swojej drugiej polówki, nikt nie byłby szczęśliwy. Na szczęście tym problemem nie musimy się przejmować, komunikacja była jest i będzie towarzyszyć w naszym życiu.

Reklama

negocjacjeZastanówmy się więc jak umiejętnie wykorzystać ją w naszym życiu. Jak czerpać z niej realne korzyści. Częścią komunikacji interpersonalne są negocjacje. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy jak często bierzemy udział w negocjacjach w codziennym życiu. Większości z nas wydaje się, że negocjacje odbywają się tylko i wyłącznie w wielkich firmach i biorą w nich udział udziałowcy, prezesi i pracownicy chcący wynegocjować różne rzeczy. Nie jest to jednak prawda. Zastanówmy się jak często sztukę negocjacji wykorzystujemy w codziennym życiu. Przykładów możemy tutaj podawać niezliczoną ilość. Weźmy na przykład pod uwagę zakupy. Co prawda podczas codziennych zakupów nie negocjujemy ceny, jednak gdy w chodzi w grę większy zakup taki jak samochód czy mieszkanie, zawsze staramy się wynegocjować jak najlepsze warunki. Zbijamy cenę aby była dla nas jak najbardziej korzystna. Odbywa się to właśnie za pomocą negocjacji. Targujemy się aż w końcu obie strony dochodzą do porozumienia. Kolejnym przykładem może być również zwykle spotkanie ze znajomymi. Załóżmy, że zastanawiacie się nad planami weekendowymi, jedna strona chce iść do kina a druga na spacer i do baru. Stracie się znaleźć jak najlepszy kompromis. Można się umówić tak, że najpierw będzie spacer, później kino a za tydzień pójdziecie do baru. Wynik tej rozmowy zawdzięczacie właśnie negocjacjom. Przy konflikcie interesów obie strony zazwyczaj muszą z czegoś zrezygnować aby osiągnąć coś innego.

Istnieją oczywiście różne style negocjacji takie jak dominacja, kompromis, unikanie czy dostosowanie się. Styli negocjacji używa się już głównie w firmach a nie w codziennym życiu. Kompromis polega na tym, że każda ze stron biorąca w niej udział dostaje pewne korzyści, ale musi też z pewnych rzeczy zrezygnować co możemy uznać za stratę. Jeżeli jedna ze stron chce prowadzić dominującą negocjację ma ona na celu wyeliminowania lub znacznym ograniczeniu drugiej strony. Są to tak zwane negocjacje twarde, głównym celem jest wygrana. Obie strony zazwyczaj są dla siebie przeciwnikami. Unikanie jak sama nazwa wskazuje to styl bierny. Nie chcemy podejmować działań a często posuwamy się do ucieczki. Osoby, które w taki sposób prowadzą negocjację z reguły uważają , że jest ona nieopłacalna i nie może przynieść wymiernych korzyści.

Nie ważne jakim stylem będziemy chcieli się kierować podczas negocjacji o pewnych rzeczach należy pamiętać. Ustępstwa na które będziemy musieli się zgodzić nie mogą być zbyt duże. Nie odkrywajmy swoich kart na początku, róbmy to stopniowo i nie czujmy się zobowiązani do rezygnowania z czegoś tylko dlatego, że druga strona z czegoś ustąpiła. Negocjacje to ważny element komunikacji interpersonalnej i można je ćwiczyć poprzez różnego rodzaju ćwiczenia czy po prostu przez doświadczenie.

Stopka autorska: negocjacje – http://www.coachingbalance.pl/hr-i-szkolenia/negocjacje-i-mediacje/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz