3 rzeczy, których nie nauczysz się w szkole

Ministrowie ciągle pracują nad reformami szkolnictwa. Wprowadzają poprawki do już wprowadzonych reform. Nauka w Polsce ciągle jednak nastawiona jest na zdobywanie wiedzy teoretycznej, a co z praktyką?

Reklama

uczennica1. Wypełnianie formularzy PIT

Większość osób kończąc szkołę nie ma pojęcia czym jest PIT. Rozliczanie podatku jest obowiązkiem każdego obywatela, który w minionym roku podatkowym posiadał jakikolwiek dochód. Z podatku dochodowego rozliczyć musi się każdy. Gdyby jednak zapytać jakiegoś ucznia szkoły średniej o formularz podatkowy, prawdopodobnie nie miałby pojęcia, o co chodzi. A co dopiero, gdyby pytanie zostało zawężone do np. co to są druki PIT 36l? W szkołach nie podejmuje się więc jednego z najważniejszych tematów. Kończąc szkołę każdy uczeń powinien posiadać praktyczną umiejętność wypełniania deklaracji podatkowej. Umiejętność taka nie zawiera się w podstawie programowej żadnego z przedmiotów.

2. Planowanie

Uczniowie w szkole nie są przygotowywani do planowania swojej kariery zawodowej. Większość z nich nie ma pojęcia, czym chciałoby się w przyszłości zajmować. Uczniowie nie mają szansy przygotować się do wykonywanego zawodu, ani nawet sprawdzić czym ewentualnie mogliby się zajmować. W szkołach na zachodzie są bogate programy zajęć praktycznych. W polskich szkołach nie przeprowadza się nawet testów predyspozycji zawodowych. Nie ma zajęć z psychologami, ani doradcami kariery zawodowej.  Uczniowie przy wyborze studiów, albo zawodu kierują się więc opinią znajomych, albo rodziców. Mało tego większość uczniów nie wie, jak poprawnie stworzyć CV oraz list motywacyjny.

3. Wszystko, co w domu

Znów odwołam się tutaj do naszych zachodnich sąsiadów. W tamtejszych szkołach prowadzone są liczne zajęcia mające na celu przygotowanie do samodzielnego życia. Być może w polskich szkołach lekcje te zostały pominięte, ponieważ średnia wieku, kiedy zaczynamy żyć na własny rachunek, jest o wiele wyższa. Ministerstwo Edukacji uznało więc, że nie warto wprowadzać lekcji gotowania. Nie nauczymy się też, jak naprawić kontakt, albo wyprasować koszulę. Nie mówiąc już o płaceniu podatków czy segregacji śmieci.

Stopka autorska: druki PIT 36l – http://pit-36l.org/formularze-pit-36l.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz