Czosnek i jego właściwości

Jest znany ludzkości i uprawiany od niemalże 5000 lat. Ceniony za swoje właściwości smakowe i zdrowotne. Na dodatek odstrasza wampiry. To czosnek, zwany przez niektórych złośliwie „śmierdząca różą”.

Reklama

czosnekRoślina znana pod nazwą rodzajową czosnek (prawidłowa nazwa to czosnek pospolity) wywodzi się z terenów dzisiejszych Chin. Nie jest jasne jak dotarł na resztę kontynentów, jednak na ślady czosnku trafiamy w zapiskach pozostawionych przez najstarsze cywilizacje. Niezwykła rolę pełnił w starożytnym Egipcie. Uważany był za roślinę darzoną szczególnymi względami przez bogów i kapłani składali go im w ofierze. Przez ludzi stosowany był głównie jako lekarstwo. Sporządzano z niego między innymi maści na czyraki i owrzodzenia oraz konsumowano profilaktycznie w celu obrony przed pasożytami. W odnalezionym egipskim manuskrypcie znaleziono niemal 100 receptur na leki, których głównym składnikiem była ta roślina. Każdemu robotnikowi pracującemu przy budowie piramidy przysługiwała dzienna porcja czosnku. Wybuchł nawet pewnego razu bunt, gdy nie dotarła oczekiwana dostawa tego warzywa.

Również inne starożytne cywilizacje znały i ceniły czosnek. Rzymscy żołnierze regularnie spożywali go, aby zwiększyć swoje zdolności bojowe. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale ta właściwość czosnku została potwierdzona w testach przeprowadzonych na amerykańskich żołnierzach. We wnioskach z badań stwierdzono przyrost sprawności o 20%. W starożytnej Grecji natomiast panował zwyczaj układania kopca z kamieni na skrzyżowaniu dróg i zostawiania na nim czosnku jako daru dla bogini Hekate.

Dziś czosnek stosowany jest gównie jako przyprawa we wszystkich kuchniach świata. Nadaje potrawą specyficzny smak i aromat, choć nie każdy go lubi. Dzięki rozwojowi nauki udało się również potwierdzić lecznicze właściwości tego warzywa. Nie są więc ludowym bajdurzeniem porady o stosowaniu czosnku w czasie grypy i przeziębienia. Organiczne związki siarki w nim zawarte są silnym antybiotykiem między innymi wobec bakterii żyjących w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych i trucizną dla niektórych pasożytów. Do tego wysoka zawartość przeciwutleniaczy wpływa korzystnie na układ krwionośny i cerę. Dlatego jedzmy czosnek!

Stopka autorska: czosnek – http://czosnek.pisz.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.9/10 (liczba ocen: 19)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz