Czy e-deklaracja jest bezpieczna?

Co roku w okresie rozliczeniowym rodzą się setki pytań dotyczących wypełniania deklaracji podatkowych. Jednym z najczęściej pojawiających się tematów jest bezpieczeństwo systemu e-deklaracje. Ten program wprowadzany stopniowo przez Ministerstwo Finansów umożliwia podatnikom wysyłanie zeznań podatkowych przez internet. Jest to wielkie dobrodziejstwo, z którym wiąże się sporo kontrowersji.

Reklama

Dlaczego obawiamy się e-deklaracji?

PIT program online

Podatnicy, zwłaszcza Ci starszej daty mają wiele wątpliwości co do działania systemu e-deklaracje. Ludzie obawiają się przede wszystkim bezpieczeństwa ich danych wprowadzonych w rozliczeniu podatkowym, ponieważ co chwilę słyszymy o atakach hackerów na rządowe strony internetowe. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nasze wszystkie dane w bazach są szyfrowane i tylko my mamy do nich wgląd. Kolejnym problemem często pojawiającym się w mediach jest awaryjność systemu e-deklaracje. Kilkanaście osób skarżyło się, że wysłali PIT elektronicznie, a on nie dotarł do Urzędu Skarbowego. Takie sytuacje to jednak rzadkość i aby im zapobiec warto poprosić o potwierdzenie otrzymania deklaracji podatkowej.

Dlaczego warto wypełniać PIT przez internet?

Przedstawiliśmy Państwo wady rozliczania PIT przez internet, a teraz pokrótce postaramy pokazać dlaczego wypełnianie deklaracji online zyskuje co raz większą rzeszę użytkowników. Największą zaletą jest przede wszystkim wygoda. Wypełnienie PITu online zazwyczaj nie zajmuje więcej niż 10 minut, dzięki czemu zaoszczędzamy bardzo dużo czasu, który spożytkowalibyśmy na ręczne wypełnianie PIT. Nasza wygoda wiąże się także z tym, że nie musimy wychodzić z domu, aby złożyć deklarację podatkową w Urzędzie Skarbowym. Zrobi to za nas internetowy system e-deklaracje. Kolejną zaletą niewątpliwie jest to, że komputer dokonuje za nas wszelkich możliwych obliczeń, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko popełnienie błędu w rachunkach. Wiele programów do PIT obecnie dodatkowo wyposażone jest w zestaw podpowiedzi, które również zdecydowanie pomagają podczas wypełnianie deklaracji podatkowej.

Podsumowanie e-deklaracji i programów PIT online

Podsumowując wszystkie potencjalne wady i zalety wypełniania deklaracji podatkowej przez internet warto podkreślić, że szybki wzrost rzeszy korzystając z wypełniania PIT przez internet może świadczyć o tym, że wypełnianie PIT online jest zarówno szybsze, jak i bezpieczne.

Zalety wypełnianie PIT przez internet:

  • szybkość,
  • bezpieczeństwo,
  • automatyczne obliczenia,
  • automatyczne wpisywanie danych osobowych przy kolejnym rozliczeniu,
  • składanie deklaracji podatkowej bez wychodzenia z domu.

Wady wypełniania PIT przez internet:

  • możliwość awarii systemu e-deklaracji i nie dostarczenie deklaracji do Urzędu Skarbowego,
  • możliwość przechwycenia naszych danych osobowych.

Stopka autorska: programów do PIT – http://doktorpit.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz